Az EP-képviselők támogatják az uniós szintű digitális tárca tervét


Az új digitális személyazonossági keret az uniós polgárok számára határokon átívelő digitális hozzáférést biztosít a kulcsfontosságú közszolgáltatásokhoz.

A múlt héten elfogadott és az uniós miniszterekkel már egyeztetett rendelet szerint ez az új digitális személyiadat-tárca lehetővé teszi majd a polgárok számára, hogy anélkül azonosítsák és hitelesítsék magukat online, hogy kereskedelmi szolgáltatókat kellene igénybe venniük, amely gyakorlat bizalmi, biztonsági és adatvédelmi aggályokat vetett fel.

Az uniós digitális személyiadat-tárca használata önkéntes alapon történik majd. A tárgyalások során a képviselők olyan rendelkezéseket hoztak, amelyek biztosítják a polgárok jogainak védelmét és a digitális tárca használatát elutasító személyek hátrányos megkülönböztetésének elkerülése révén elősegítik a befogadó digitális rendszer kialakítását.

A jogszabály ingyenes „minősített elektronikus aláírást” biztosít az EU-tárca felhasználói számára, amely a legmegbízhatóbb, és a kézzel írott aláírással azonos jogállást élvez, valamint a digitális cserefolyamatok gördülékenyebbé tétele érdekében lehetővé teszi a tárcák közötti interakciókat.

A képviselők az átláthatóság, az innováció ösztönzése és a biztonság növelése érdekében nyílt forráskódú tárcát is előírtak. Az elszámoltathatóság és nyomon követhetőség biztosítása érdekében szigorú szabályokat állapítottak meg az érintett vállalatok regisztrációjára és felügyeletére vonatkozóan is.

Egy úgynevezett adatvédelmi felületen keresztül a felhasználók teljes mértékben ellenőrizhetik majd adataikat, és kérhetik adataik törlését, ahogyan azt az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) előírja.

A jelentéstevő szerint

Romana Jerković (S&D, Horvátország) jelentéstevő elmondta: „A jogszabály célja, hogy a polgároknak jogosítványokat adjon, és teljes mértékben a kezükbe adja az adataik felhasználásának és megosztásának ellenőrzését. A digitális identitás a puszta kényelmi funkcióból a polgári és a társadalmi szerepvállalás katalizátorává, illetve a digitális korban a befogadás elősegítésének eszközévé vált.”

A következő lépések

A Parlament 335 szavazattal 190 ellenében, 31 tartózkodás mellett végleges zöld utat adott a rendeletnek. A rendeletet a tagállamokból álló Tanácsnak még hivatalosan jóvá kell hagynia ahhoz, hogy jogszabállyá váljon.

A teljes cikk elérhető IDE kattintva érhető el.

Forrás: https://www.europarl.europa.eu/news/hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

Az EU a mesterséges intelligenciáról (MI) szóló rendeletet fogadott el

Az Európai Unió Tanácsa a mesterséges intelligenciáról (MI) fogadott el rendeletet, mely az EU egységes piacán „mind a magán-, mind a közszereplők körében elő kívánja mozdítani a biztonságos és megbízható MI-rendszerek fejlesztését és elterjedését az alapvető állampolgári jogok tiszteletben tartásának szavatolása mellett”.

2024. május 21.

A megalapozottság, kiegyensúlyozottság és időszerűség jellemzi a Szombathelyi Törvényszék ítélkezését

A Szombathelyi Törvényszék ítélkezését a megalapozottság, a kiegyensúlyozottság és időszerűség jellemzi, ráadásul a leterheltség növekedése ellenére sikerül a folyamatban lévő ügyek számát folyamatosan csökkenteni – hangoztatta értékelőjében a vármegyei összbírói értekezlet előtt tartott sajtótájékoztatóján kedden Körmenden a az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese.

2024. május 21.

Kötelező lesz az elektronikus aláírás

Nagyot fejlődött az elektronikus dokumentumkezelés és az ügyintézés, de egy kritikus ponton általában megbicsaklik a folyamat – ez pedig a hitelesítés. Legyen szó magánszemélyek hivatali vagy szolgáltatói ügyintézéséről, esetleg két vállalkozás közötti üzleti szerződésről, a legtöbb esetben a teljesen digitalizált folyamat egy pontján belép az analóg világ: amikor a dokumentumokat kézzel írják alá az érintett felek. Hamarosan azonban komoly változás várható – számol be az ITBusiness.hu.