Az ET a szexizmussal kapcsolatos ajánlást fogadott el


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ET Miniszteri Bizottságának ajánlása szerint a tagállamoknak hatékonyan kell fellépniük az élet minden területén megjelenő szexizmus ellen.

A #MeToo és hasonló kezdeményezések ráirányították a figyelmet a társadalomban jelenlévő folyamatos szexizmusra, az ET erre tekintettel fogadta el ajánlását, amelyben nemzetközi szinten először határozta meg a szexizmus fogalmát.

Az ajánlás szerint a szexizmus a férfiak és nők közötti „történelmileg kialakult egyenlőtlen kapcsolat”, amely a nők diszkriminációjához vezet és akadályozza a társadalomban való előrehaladásukat.

Az ET szerint a szexizmus minden társadalom minden szektorában nagyon elterjedt, amely a nemi sztereotípiákból ered és táplálja is azokat. Most először alkottak jogi fog szexizmusra vonatkozóan, amelynek célja, hogy kezelje a jelenséget, ennek érdekében az ET ajánlása részletes intézkedéseket sorol fel, számba veszi azokat a területeket, ahol a szexizmus megjelenik. Külön foglalkozik a médiával, a reklámiparral, a munkaviszonnyal, az igazságüggyel, az oktatással és a sporttal. Az ajánlás konkrét szexista viselkedéseket is meghatároz, illetve támpontot ad a különböző szereplőknek, hogy felismerjék azokat.

Az ET kérte a tagállamokat, hogy ültessék át saját jogukba az ajánlásban foglaltakat, elemezzék, hogy hogyan működnek a való életben és tájékoztassák az ET Nemek Közötti Egyenjogúsággal Foglalkozó Bizottságát (Council of Europe’s Gender Equality Commission) a megtett intézkedésekről és az elért eredményekről.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.