Az ET egyenjogúsági stratégiája


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága két nappal ezelőtti ülésén fogadta el a 2018-2023-as időszakra vonatkozó, nemek közötti egyenjogúság elérését célzó stratégiáját.


A stratégiában az ET megerősíti a tényleges és teljes nemek közötti egyenjogúság elérésére vonatkozó kötelezettségvállalását, amelyet mind az ET szervezetében mind a tagállamokban meg kíván valósítani.

Hat kiemelt területet határoztak meg a miniszterek, amelyek segítségével elő kell mozdítani az egyenjogúságot. Az ET szerint küzdeni kell és meg kell előzni a nemi alapú előítélteket, illetve a szexizmust. Ugyancsak fontosnak tartották a nők igazságszolgáltatáshoz való egyenlő hozzáférésének biztosítását. Az ET az egyenjogúság egyik fő területeként határozta meg a nők és férfiak egyenlő részvételétt a politikai és közérdekű döntések meghozatalában.

A bevándorló, menekült és menedékkérő nők és lányok védelme mellett az ET a politikai döntések és intézkedések kialakítása során a nemi egyenjogúság figyelembe vételét várja el a tagállamoktól.

Az elfogadott stratégia végrehajtását a dán elnökség kezdi meg a májusban Koppenhágában, „Nemi egyenjogúság: az út kikövezése” címmel  megrendezésre kerülő konferencián.

(coe.int)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.