Az EU az energiavészhelyzeti intézkedések érvényességének egyéves meghosszabbítását javasolja


Az Európai Bizottság javaslatot terjesztett az Európai Unió Tanácsa elé, amelyben az energiaválság kezelése céljából a múlt évben bevezetett egyes uniós energiavészhelyzeti intézkedések időbeli hatályának meghosszabbítását indítványozta – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.

Az uniós bizottság közleménye szerint noha az EU idén sokkal jobb helyzetben van az energiaellátás szempontjából, és a válságkezelési eszközök a piacok megnyugtatása és az ellátás megbízható működésének biztosítása szempontjából hatékonynak bizonyultak, az energiaválság kezelésére hozott intézkedések érvényességi idejének 12 hónapos meghosszabbítása további biztosítékot jelentene, tekintettel arra, hogy a globális energiapiacokon továbbra is nagy a feszültség.

Az érintett intézkedések közé az LNG-piac átláthatóságára és hiány esetén a szolidaritásra vonatkozó szabályokat meghatározó úgynevezett szolidaritási rendelet, a piaci korrekciós mechanizmus, valamint a megújuló energia használatának előmozdítását célzó projektek engedélyezésének felgyorsításával kapcsolatos vészhelyzeti szabályok tartoznak.

Az Európai Bizottság továbbra is kiemelt prioritásként kezeli a piac ellenállóképességének fokozását, a tiszta energiára való átállás felgyorsítását és a biztonságos energiaellátás biztosítását, mivel Európa legtöbb részén már megkezdődött a fűtési szezon – írták. Az energiavészhelyzeti intézkedések érvényességének javasolt meghosszabbításához az uniós tanács minősített többségű jóváhagyására van szükség.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 15.

Hová lehet fordulni, ha a szolgáltató korlátozza vagy törli a közösségi profilt?

Az online platformok használatakor – ideértve a közösségi és tartalommegosztó oldalakat – a felhasználók gyakran szembesülnek egy-egy bejegyzésük, hozzászólásuk törlésével, de akár a profiljuk korlátozásával is anélkül, hogy az érintett szolgáltató a döntését indokolta volna. Augusztus óta ilyen esetben egy peren kívüli vitarendezésre létrehozott, szakmailag független testülethez, az Online Platform Vitarendező Tanácshoz (OPVT) lehet fordulni.

2024. október 15.

„Halaszthatatlan a bírák és az igazságügyi alkalmazottak bérének rendezése!”

A címben szereplő állásfoglalásukat alátámasztó adatokat és tényeket mutattak be a Fővárosi Törvényszék vezetői azon a háttérbeszélgetésen, amelyet 2024. október 14-én tartottak Budapesten. A rendezvényen a bíróságok működését napjainkban leginkább érintő kérdésekről beszéltek a megszólalók: röviden ismertették az ítélkező tevékenységet alapvetően befolyásoló jogszabályváltozásokat, majd szó esett az igazságügyi alkalmazottak nagyarányú elvándorlásának okairól és következményeiről.