Az EU elfogadta a fogyatékossági kártyára és a fogyatékossággal élők parkolási kártyájára vonatkozó irányelvet


Az Európai Unió Tanácsa új irányelveket fogadott el az európai fogyatékossági kártyáról és a fogyatékossággal élő személyek európai parkolási kártyájáról, a szabályozások megkönnyítik a fogyatékossággal élők EU-n belüli utazásait – tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.

A közlemény szerint az európai fogyatékossági kártya és a fogyatékossággal élők európai parkolási kártyájának létrehozásáról szóló irányelv rövid távú külföldi tartózkodás során az egész unión belül azonos hozzáférést biztosít a fogyatékossággal élők számára a különleges feltételekhez vagy a kedvezményes intézkedések igénybevételéhez.

Ilyenek lehetnek egyebek mellett a csökkentett árú vagy ingyenes belépési díjak, az elsőbbségi hozzáférés bizonyos szolgáltatásokhoz, a segítségnyújtás és a fenntartott parkolóhelyek igénybevétele.

Az irányelv ezen jogosultságokat kiterjeszti azokra a nem uniós állampolgárokra is, akik jogszerűen tartózkodnak az uniós országokban – tájékoztattak.

A fogyatékossággal élők európai parkolási kártyái fizikai formátumban készülnek majd, de a tagállamoknak lehetőségük lesz digitális formátumban is kiállítani őket.

A papír alapú és a digitális fogyatékossági igazolványok kiállítása a tagállami hatóságok feladata lesz – írták.

A kártyákat ingyenesen bocsátják ki és újítják meg, kivéve, ha azt elvesztik vagy megsérül.

A tagállamok dönthetnek úgy, hogy az európai parkolási kártya kiállításának vagy megújításának adminisztratív költségeihez kapcsolódó díjat számítanak fel.

Az európai fogyatékossági kártyához egy nagy A betű is feltüntethető lesz azok számára, akiknek fokozott támogatásra van szükségük, vagy akik személyi segítő támogatásra jogosultak. Mindkét kártya QR-kódot tartalmaz a csalások megelőzése érdekében – tájékoztattak.

A kártyákról, és az általuk biztosított jogosultságokról egy, az unió hivatalos nyelvein hozzáférhető honlap nyújt tájékoztatást – tették hozzá.

Az irányelvek végleges elfogadását követően mind az uniós tanács, mind az Európai Parlament elnöke aláírja, majd kihirdetésüket követően azonnal hatályba lépnek.

A tagállamoknak mindkét irányelv esetében két és fél év áll rendelkezésükre, hogy nemzeti jogszabályaikba iktassák, és három és fél év áll rendelkezésükre az intézkedések alkalmazására.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.