Az EU igazságügyi biztosával egyeztetett Varga Judit igazságügyi miniszter


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Konstruktív és őszinte légkörben zajlott Varga Judit és Didier Reynders kedd reggeli brüsszeli megbeszélése – erről az EU igazságügyi biztos számolt be követőinek. A tárgyalás részleteit ismerő uniós források szerint Reynders azt is kérte, hogy Magyarország gondolja újra az Európai Ügyészséghez való csatlakozás kérdését.

Még a portugál elnökség alatt továbbléphet a hetes cikkely szerinti eljárás – közölte Didier Reynders uniós biztos a Varga Judittal folytatott találkozója után a Twitteren.

A jogállamiság volt a fő téma

A megbeszélésen főleg a jogállamiságot érintő témákról tárgyaltak. Szóba került az unió éves jogállamisági jelentése, amelynek egyik magyar koordinátorát nemrég Deutsch Tamás fideszes EP-delegációvezető bírálta.

A biztos szerint még a jelenlegi portugál uniós elnökség alatt meghallgatást kell szervezni a hetes cikkely szerinti eljárás keretében Magyarország ügyében. Gyors előrelépést vár a bizottság Magyarországtól a Civiltörvény visszavonását illetően.

Nyomatékos kérések

A tárgyalásra rálátó uniós forrásaink szerint Reynders felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországnak lépéseket kell tennie azért, hogy alkalmazza az Európai Törvényszék ítéleteit.

Reynders Tweetjében nem szerepel, de úgy tudjuk, a biztos azt kérte, hogy Magyarország mérlegelje a csatlakozást az Európai Ügyészséghez, és a miniszter segítségét kérte abban, hogy a magyar igazságügyi szervek jó kapcsolatot alakítsanak ki az Európai Ügyészséggel.

A szuverenitás védelme a magyar érv

Mint ismert, a magyar kormány a szuverenitása védelmére nem csatlakozik a luxemburgi székhelyű uniós nyomozószervhez, amely az EU költségvetését érintő csalásoknál önálló nyomozati jogkörrel rendelkezik majd.

Polt Péter legfőbb ügyész nemrég megegyezett Laura Codruta Kövesi Európai Főügyésszel a szoros együttműködéssel, azonban ez a kooperáció csak az eddig meglévő igazságügyi együttműködésre terjed ki, a luxemburgi testület újabb eszközöket nem kap a magyarországi ügyek felderítésében.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2023. június 8.

A befejezett peres ügyek száma meghaladta az érkezett ügyek számát

„Évtizedes, de talán azt is mondhatjuk, hogy évszázados távlatban kijelenthető: a magyar bírósági ítélkezés nagy részben Budapestre koncentrálódik. 2022-ben a Fővárosi Törvényszékre és az itt működő kerületi bíróságokra érkezett a bírósági ügyek 28 százaléka, és itt volt folyamatban az összes bírósági ügy 31 százaléka. Nem véletlen, hogy a Fővárosi Törvényszék nem csupán az ország legnagyobb ügyforgalmú, hanem a legnagyobb létszámú bírósága is. Az engedélyezett létszám közel 760 bíró és 2200 igazságügyi alkalmazott – ennyien teljesítenek szolgálatot a Fővárosi Törvényszéken és a kerületi bíróságokon” – mondta dr. Senyei György Barna, az Országos Bírósági Hivatal elnöke a Fővárosi Törvényszék összbírói értekezletét megelőző sajtótájékoztatón.

2023. június 7.

Adótörvények 2024: számos változással kell számolni

Klasszikus salátatörvény-tervezetet terjesztett az Országgyűlés elé Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes „A légitársaságok hozzájárulásáról és egyes adótörvények módosításáról” címmel kedd délután; a szöveg 152 oldalas.