Az EU online elérhetővé teszi a kulcsfontosságú közszolgáltatásokat


Megállapodás született az Interoperábilis Európáról szóló jogszabályról – írja az egov.hu

„A Bizottság üdvözli az Európai Parlament és a Tanács között az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály tárgyában tegnap este létrejött megállapodást. Ez a rendelet formáját öltő jogszabály Unió-szerte fokozni fogja a határokon átnyúló interoperabilitást és együttműködést a közszférában. A jogszabály előterjesztésével a Bizottság elő kívánja segíteni Európa 2030-ra kitűzött digitális céljainak elérését azáltal, hogy az EU-ban minden személy számára megkülönböztetés nélkül online elérhetővé teszi a kulcsfontosságú közszolgáltatásokat. A mai napon megszületett megállapodás megnyitja az utat a digitális egységes piac kiteljesítése előtt.

Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály Unió-szerte magasabb szintre emeli a közszférában zajló információcserét, valamint felgyorsítja az európai közszféra digitális átalakulását. A határokon átnyúló adatcsere elősegítésére EU-szerte együttműködési keretet vezet be a közigazgatási szervek számára. Ez az együttműködés biztosítja, hogy közmegegyezés alakuljon ki az interoperábilis és újrafelhasználható digitális megoldások – például a nyílt forráskódú szoftverek, iránymutatások, ellenőrzőlisták, keretek és informatikai eszközök – használatával kapcsolatban. Ezáltal hozzájárul az adminisztratív terhek megszüntetéséhez, beleértve a közigazgatási együttműködés jogi, szervezeti, szemantikai és technikai akadályait.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Minden, amit tudni akarsz a mesterséges intelligenciáról – elindult az NMHH Podcast

Egyszerű utánzógép vagy egy mindent felforgató technológia? Milyen hatással lesz a munkaerőpiacra, az egészségügyre, az oktatásra vagy éppen a művészetre a mesterséges intelligencia? Hogyan alakítja át az üzleti folyamatokat? Hogyan lehetünk tudatos médiafogyasztók egy olyan világban, amelyben már a szemünknek sem hihetünk? Ilyen és ehhez hasonló, mindannyiunk életére hatással lévő kérdésekre keresi a választ a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) most induló podcastsorozata.

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.