Brüsszel beperli Magyarországot a szuverenitásvédelmi törvény miatt
Brüsszel fokozta jogi nyomásgyakorlását Magyarország szuverenitásvédelmi törvénye ellen, azzal érvelve, hogy az alapvető jogok széles körét sérti a jogszabály.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Hibás a lengyel legfelsőbb bíróság új tanácsi bíráinak kinevezési eljárása, és Varsónak megfelelő jogalkotási intézkedéseket kell hoznia az eljárás megfelelővé tétele érdekében – hozta meg határozatát csütörtökön az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB).
Az ügyet korábban Lech Walesa volt lengyel elnök terjesztette be a strasbourgi székhelyű testülethez. A Nobel-békedíjas politikus azért fordult panasszal az EJEB-hez, mert a lengyel legfelsőbb bíróság rendkívüli felülvizsgálati és közügyi tanácsa hatályon kívül helyezte a fellebbviteli bíróság ítéletét egy olyan ügyben, amelyet Walesa személyiségi jogainak védelmében indított.
Walesa polgári pert indított korábbi barátja és munkatársa, Krzysztof Wyszkowski ellen, aki korábban nyilvánosan azzal vádolta meg a lengyel politikust, hogy a kommunizmus alatt együttműködött a titkosszolgálatokkal. Bár Walesa a pert megnyerte, a számára kedvező jogerős ítéletet kilenc évvel később, a főügyész rendkívüli fellebbezését követően, a rendkívüli felülvizsgálati és közügyek kamarája hatályon kívül helyezte.
Walesa Strasbourgban azzal érvelt, hogy a rendkívüli fellebbezést Zbigniew Ziobro főügyész nyújtotta be, aki egyben Lengyelország igazságügyminisztere is, tehát a jogi aktus politikai indíttatású volt, és nem biztosította számára a független és pártatlan bírósághoz való jogot.
Az EJEB határozatában megállapította: Walesa tisztességes eljáráshoz való jogát nem biztosították, „a nemzeti jogszabályok és gyakorlat hibás működésével összefüggő, rendszerszintű problémák” miatt. „A problémák részben a lengyel bírói kinevezések hibás eljárásának tulajdoníthatók, ami a legfelsőbb bíróság rendkívüli felülvizsgálati és közügyi kamarájának függetlenségének hiányát eredményezte” – áll a testület sajtóközleményben.
A strasbourgi bírói testület 30 ezer eurós kártérítést ítélt meg Lech Walesa javára.
(MTI)
Brüsszel fokozta jogi nyomásgyakorlását Magyarország szuverenitásvédelmi törvénye ellen, azzal érvelve, hogy az alapvető jogok széles körét sérti a jogszabály.
A gyámhatóság a bíróság azonos ügyben született korábbi ítéletében foglaltakat egyszerűen mellőzve ismét elutasította a Háttér Társaság által képviselt meleg kérelmező örökbefogadásra való alkalmasságát. A megismételt eljárásban a hatóság szinte kizárólag azokat az érveket hozta fel, amelyekről néhány hónapja a bíróság már kimondta, hogy jogellenesek.
Elindult a jogi hallgatók számára meghirdetett Lawyer for a Day, valamint a vállalatértékelés iránt érdeklődő közgazdász hallgatóknak szóló Advisor for a Day esettanulmányi verseny a DLA Piper Hungary szervezésében. A megmérettetés célja, hogy a diákok valós munkakörnyezetben, mindennapi jogi és üzleti kihívásokon keresztül nyerjenek bepillantást az iroda tanácsadóinak mindennapi munkájába. A hallgatóknak október 25-ig van lehetőségük jelentkezni.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!