Az EU online elérhetővé teszi a kulcsfontosságú közszolgáltatásokat


Megállapodás született az Interoperábilis Európáról szóló jogszabályról – írja az egov.hu

„A Bizottság üdvözli az Európai Parlament és a Tanács között az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály tárgyában tegnap este létrejött megállapodást. Ez a rendelet formáját öltő jogszabály Unió-szerte fokozni fogja a határokon átnyúló interoperabilitást és együttműködést a közszférában. A jogszabály előterjesztésével a Bizottság elő kívánja segíteni Európa 2030-ra kitűzött digitális céljainak elérését azáltal, hogy az EU-ban minden személy számára megkülönböztetés nélkül online elérhetővé teszi a kulcsfontosságú közszolgáltatásokat. A mai napon megszületett megállapodás megnyitja az utat a digitális egységes piac kiteljesítése előtt.

Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály Unió-szerte magasabb szintre emeli a közszférában zajló információcserét, valamint felgyorsítja az európai közszféra digitális átalakulását. A határokon átnyúló adatcsere elősegítésére EU-szerte együttműködési keretet vezet be a közigazgatási szervek számára. Ez az együttműködés biztosítja, hogy közmegegyezés alakuljon ki az interoperábilis és újrafelhasználható digitális megoldások – például a nyílt forráskódú szoftverek, iránymutatások, ellenőrzőlisták, keretek és informatikai eszközök – használatával kapcsolatban. Ezáltal hozzájárul az adminisztratív terhek megszüntetéséhez, beleértve a közigazgatási együttműködés jogi, szervezeti, szemantikai és technikai akadályait.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.