Az EU szerint nem szabad diszkriminálni az oltást elutasítókat Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az európai vezetők megkezdték a felkészülést a korona-útlevelek kidolgozására. A bizottság azonban arra figyelmeztet, semmiképpen nem szabad diszkriminálni azokat, akik elutasítják az oltást.

Görögország és Portugália is azt szeretné, ha az oltási igazolványok segítségével újra gördülékeny lenne a nemzetközi utazás és beindulhatna a turizmus.

“Az lenne a cél, hogy a beoltott embereknek ne kelljen PCR-tesztet elvégezni, vagy karanténba menni. Ezt az eljárást be lehetne vezetni azoknál az embereknél, akiknek most még tesztelniük kell az utazáshoz. Ezzel felgyorsíthatjuk a visszatérést a szabad mozgáshoz” – mondta egy portugál EP-képviselő, Cláudia Monteiro de Aguiar.

Az Európai Bizottság azt hangsúlyozza, hogy nem sérülhetnek azoknak a jogai, akik elutasítják az oltást. Ők valószínűleg továbbra is teszteléssel, illetve karanténnal utazhatnak majd.

„Hangsúlyoznám azt, hogy semmilyen körülmények között nem szeretnénk olyan helyzetet teremteni, hogy korlátozzák azoknak az embereknek a jogait, akik nem szeretnének oltást, vagy egészségügyi okból nem olthatják be őket” – mondta az Európai Bizottság alelnöke, Maroš Šefčovič.

Néhány országban, mint például Franciaországban erős az oltásellenesség, emiatt a korona-útlevél ötletét is sokan ellenzik. Ráadásul nem biztos, hogy ez hatékony megoldás lesz a járvány ellen.

„Az oltás megállítja a tünetek kialakulását, de a vírus terjedését nem gátolja. Vagyis nem túl ésszerű az oltási igazolvány. Ez a legnagyobb gond. Tudományosan nehéz indokolni az ilyen igazolványok létjogosultságát, amikor lényegében nem véd majd a fertőzéstől” – mondta egy szakértő, Alberto Alemanno.

Az uniós vezetők a csütörtökön tárgyalnak majd az ügyről. A megosztottság miatt azonban gyors döntés nem várható az oltási igazolás kérdésében.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Módosult az ESG törvény

A magyar ESG törvény egyik fő célja, hogy olyan egyablakos beszámolói rendszert alakítson ki, ahol a magyar cégeknek nem „kismillió”, hanem csak egy kérdőívet kelljen kitölteniük az ügyfélkapun keresztül, amit aztán mindenhol, mindenkivel el tudnak fogadtatni.

2024. április 22.

Hatályba lép az interoperábilis Európáról szóló jogszabály

„Az Interoperábilis Európáról szóló jogszabály, amely áprilisban hatályba lépett, megkönnyíti a határokon átnyúló adatcserét és felgyorsítja a közszféra digitális átalakulását. A jogszabály elengedhetetlen az EU digitális évtizede célkitűzéseinek eléréséhez, például ahhoz, hogy 2030-ra a kulcsfontosságú közszolgáltatások 100%-a online elérhető legyen. Az interoperabilitás a működő digitális egységes piac központi eleme, és hozzájárul a közpolitikák digitális jellemzőinek hatékonyabb végrehajtásához, az igazságszolgáltatástól az egészségügyig és a közlekedésig.