Az EU szerint nem szabad diszkriminálni az oltást elutasítókat Koronavírus
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az európai vezetők megkezdték a felkészülést a korona-útlevelek kidolgozására. A bizottság azonban arra figyelmeztet, semmiképpen nem szabad diszkriminálni azokat, akik elutasítják az oltást.
Görögország és Portugália is azt szeretné, ha az oltási igazolványok segítségével újra gördülékeny lenne a nemzetközi utazás és beindulhatna a turizmus.
“Az lenne a cél, hogy a beoltott embereknek ne kelljen PCR-tesztet elvégezni, vagy karanténba menni. Ezt az eljárást be lehetne vezetni azoknál az embereknél, akiknek most még tesztelniük kell az utazáshoz. Ezzel felgyorsíthatjuk a visszatérést a szabad mozgáshoz” – mondta egy portugál EP-képviselő, Cláudia Monteiro de Aguiar.
Az Európai Bizottság azt hangsúlyozza, hogy nem sérülhetnek azoknak a jogai, akik elutasítják az oltást. Ők valószínűleg továbbra is teszteléssel, illetve karanténnal utazhatnak majd.
„Hangsúlyoznám azt, hogy semmilyen körülmények között nem szeretnénk olyan helyzetet teremteni, hogy korlátozzák azoknak az embereknek a jogait, akik nem szeretnének oltást, vagy egészségügyi okból nem olthatják be őket” – mondta az Európai Bizottság alelnöke, Maroš Šefčovič.
Néhány országban, mint például Franciaországban erős az oltásellenesség, emiatt a korona-útlevél ötletét is sokan ellenzik. Ráadásul nem biztos, hogy ez hatékony megoldás lesz a járvány ellen.
„Az oltás megállítja a tünetek kialakulását, de a vírus terjedését nem gátolja. Vagyis nem túl ésszerű az oltási igazolvány. Ez a legnagyobb gond. Tudományosan nehéz indokolni az ilyen igazolványok létjogosultságát, amikor lényegében nem véd majd a fertőzéstől” – mondta egy szakértő, Alberto Alemanno.
Az uniós vezetők a csütörtökön tárgyalnak majd az ügyről. A megosztottság miatt azonban gyors döntés nem várható az oltási igazolás kérdésében.
(hu.euronews.com)