Az Európai Adatvédelmi Testület véleménye az adatkezelő Unión belüli tevékenységi központjának fogalmáról


2024. február 13-én az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB) elfogadta az általános adatvédelmi rendelet 4. cikk 16. pont a) alpontja szerinti adatkezelő Unión belüli tevékenységi központ fogalmáról szóló véleményt a francia adatvédelmi hatóság kérelmére.

A vélemény tisztázza az adatkezelő fő tevékenységi központjának fogalmát, különösen azokban az esetekben, amikor az adatkezelésre vonatkozó döntéseket az EU-n kívül hozzák meg. A legfontosabb kérdés, hogy az uniós központi ügyvitel helye csak akkor tekinthető tevékenységi központnak, ha az adatkezelő itt  hozza meg az adatkezelés céljaira és eszközeire vonatkozó döntéseket és hatáskörrel rendelkezik a döntések végrehajtására, továbbá az egyablakos mechanizmus is csak hasonló feltételek mellett alkalmazható.

A vélemény a következő linken érhető el:

https://edpb.europa.eu/our-work-tools/our-documents/opinion-board-art-64/opinion-042024-notion-main-establishment_en

Forrás: Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság híre


Kapcsolódó cikkek

2024. május 13.

Az EU Tanácsa elfogadta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Unió Tanácsa véglegesen elfogadta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálatát, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, és nagyobb rugalmasság biztosítása bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében – írta közleményében az uniós tanács hétfőn.

2024. május 13.

Az EU szigorúbb szén-dioxid-kibocsátási előírásokat fogadott el a nehézgépjárművekre

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírásokról, valamint a hatályos uniós szabályok módosításáról és szigorításáról szóló rendeletet, az immár naprakész szabályok tovább kívánják csökkenteni a közúti közlekedési ágazat szén-dioxid-kibocsátását, valamint 2030-ra, 2035-re és 2040-re vonatkozóan új célértékeket állapítanak meg – tájékoztatott az uniós tanács.

2024. május 13.

Tudatosabbá váltak a bérlők és a bérbeadók: több szerződést kötnek közjegyző közreműködésével

Rugalmasabbá váltak a bérbeadók az ipar-kereskedelmi-szolgáltató ingatlanok piacán, a bővülő kínálat mellett a bérlők a tapasztalatok szerint könnyebben váltanak aktuális helyzetüknek jobban megfelelő bérleménybe, és egyre gyakoribbak az igények a rövid távú bérletre. Mindezt jól szemlélteti, hogy három év alatt csaknem 15 százalékkal nőtt a közjegyző közreműködésével készített bérleti szerződések száma. Jellemzően cégek kötnek közokiratba foglaltan bérleti szerződést, magánszemélyek elsősorban csak akkor, ha a bérbeadó vagy a bérlő külföldi állampolgár. A lakáspiacon jellemzőbb, hogy a bérbeadók egyoldalú kötelezettségvállalást, úgynevezett „kiköltözési” nyilatkozatot kérnek a bérlőtől, azt a bérbeadás feltételül szabják.