Az OBH beszámolójáról vitázott az Országgyűlés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országos Bírósági Hivatal 2017-es beszámolójának vitáját folytatta le csütörtökön az Országgyűlés.

Igazságügyi bizottság: jó úton halad a célok megvalósítása

Jó úton halad az Országos Bírósági Hivatal elnökének stratégiai és szakmai céljainak megvalósítása – hangsúlyozta Vejkey Imre (KDNP), az igazságügyi bizottság előadója.

Az eredmények európai szinten is kimagaslóak – mutatott rá.

Szólt arról is, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően megfelelő környezetben intézhetik ügyeiket az állampolgárok, és a digitális bíróság kialakítása is jó úton halad.

Fidesz: magas szintű munka folyik a bíróságokon

Bajkai István, a Fidesz vezérszónoka kijelentette: szükség volt a bírósági igazgatás alapvető reformjára. Emlékeztetett: számos bírálatot kapott korábban az Országos Igazságszolgáltatási Tanács.

Méltatta a beszámolót, amely szerinte mély tájékoztatást ad a bíróságokon folyó magas szintű munkáról. Üdvözölte, hogy a perek gyors lezárásában egyre jobb eredményeket érnek el a magyar bíróságok.

Beszámolt a bírói illetményalap növeléséről és dicsérte az életpályát is, amelynek eredményeként egyre kevesebben hagyják el a pályát – mutatott rá. Szólt arról is: a bírák felkészítése európai szinten is igen kedvező.

Jobbik: a jelentés alig szól a problémákról

Varga-Damm Andrea, a Jobbik vezérszónoka hangsúlyozta: nem a beszámolóban részletezett fejlesztések a rendkívüliek, hanem az volna az, ha az épület- vagy technológiai felújítások elmaradnának.

Hangsúlyozta: látja, hogy a rendszerben dolgozók heroikus küzdelmet vívnak azért, hogy időre ellássák a többletfeladatokat, ugyanakkor kifogásolta, hogy a jelentés nem szól a bírósági, bírói rendszer belső feszültségeiről, amelyekről az egyes szereplőktől bőven lehet hallani.

Annak fontosságát emelte ki, hogy szüntessék meg a dolgozók egzisztenciális félelmeit, az „érzelmi és szakmai támogatás” fontosságáról beszélve.

A nyolc betöltetlen kúriai hely kapcsán azt a kérdést tette fel: vajon ezek nem arra várnak-e, hogy személyre szabottan töltsék be a jövőben, azt is felvetve: ha annyira jó a magyar bírósági rendszer, mint azt vezetői állítják, miért kellett megbontani azt a közigazgatási bíróságok megteremtésével.

Handó: biztonságot adó életpálya-modell a cél

Az együttes általános vita lezárását követően elmondott reagálásában Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke arról beszélt: idén januárig a bírók 15, az alkalmazottak átlagosan 30 százalékos béremelést kaptak, a cél pedig az, hogy mindkét csoport biztonságot adó életpálya-modellt kapjon.

Minden ügyfél arra vágyik, hogy az ügyében pártatlan, nyugodt, magabiztos, türelmes, empatikus bírókat találjon a pulpituson – szólt az elvárásokról Handó Tünde, a kinevezésekkel kapcsolatos felvetésre közölve: a kúriai posztok ügyében nincsen hatásköre.

Jelezte: a tavaly meghirdetett 16 vezetői pályázat fele zárult kinevezéssel, öt pedig jelentkező híján lett eredménytelen, s csupán egyetlen alkalommal fordult elő, hogy törvényben biztosított mérlegelési jogkörével élve nyilvánította eredménytelennek az eljárást.

Hozzátette: a tavaly kiírt 274 bírói pályázat 15 kivétellel eredménnyel zárult, utóbbiak közül azonban nyolc esetben senki nem nyújtott be pályázatot.

Vejkey Imre (KDNP) az igazságügyi bizottság nevében kiemelte: a beszámoló elfogadásra ajánlott, nem csak magyar, európai szinten is kiváló eredményeket tartalmaz.

Megjegyezte: az ellenzékiek közül öt frakcióból három nem is volt jelen, és azok közül, akik jelen voltak, aktívan csak egy vett részt a vitában. Kitért arra is, hogy a közigazgatási bíróság nem magyar találmány, az osztrákok is bevezették néhány éve. Az elnöklő Sneider Tamás lezárta a vitát.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.