Az újbudai rendőrgyilkos kényszergyógykezelését rendelte el a Fővárosi Törvényszék


A több emberen, hivatalos személy ellen elkövetett emberölés kísérlete alól felmentette, és kényszergyógykezelését rendelte el pénteken a Fővárosi Törvényszék annak a férfinak, aki tavaly januárban halálra késelt egy vele szemben intézkedő rendőrt, és másik kettőt is megsebesített.

A bíróság a vádirattal egyezően állapította meg, hogy Sz. Szilárd a bűncselekmény idején és jelenleg is kóros elmeállapotban szenved. Az ítélet indokolásában egyebek mellett elhangzott, hogy a vádlott esetében a bűnismétlés veszélye fennáll, ezért indokolt a kényszergyógykezelése.

A törvényszék a kényszergyógykezelést határozatlan időre rendeli el. Az eljárást az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet szakemberei felügyelik, hathavonta jelentést írnak a férfiről, de a felülvizsgálat nem jelenti automatikusan a szabadulását – hívta fel a figyelmet a bíró.

Szabó Judit hangsúlyozta: nem fogadható el a vádlott védekezése, miszerint önvédelemből szúrt a késével; az elhunyt rendőr sérüléseinek helye, száma, jellege mind arra utal, hogy Sz. Szilárd szándéka az emberölés volt. Ezt támasztotta alá azoknak a rendőröknek a vallomása is, akik részt vettek a tragédiához vezető dulakodásban – részletezte a bíró.

A büntetőügyben nyilatkozó igazságügyi szakértők megállapították, hogy a férfi paranoid kórképet mutat, nagy mértékben személyiségzavaros, állandóan gyanakvó, ami felveti a bűnismétlés veszélyét is.

Sz. Szilárd az intézkedésben részt vevő másik két rendőrt is megsebesítette, ami ugyancsak alátámasztja, hogy szándéka az emberölés volt – hangzott el a bíróságon.

A férfi tavaly január 12-én a XI. kerületi Lecke utca egyik társasházában betörte az egyik szomszédja ajtaját, mert úgy gondolta, hogy a nő veszélyben van. Sz. Szilárd később maga hívta ki a rendőröket, majd azok kiérkezésekor zavartan viselkedett. A járőrök észrevették, hogy a férfinél kés van, ezért meg akarták bilincselni, de ellenállt, dulakodás alakult ki; a vádlott ekkor szúrta meg a 29 éves Baumann Péter főtörzsőrmestert, aki később a kórházban meghalt.

A késelés után Sz. Szilárd megpróbált elmenekülni a helyszínről, majd az őt üldöző rendőrök egyike – figyelmeztető lövés után – lábon lőtte a Fehérvári út egyik villamosmegállójában. A rendőrségi vizsgálat eredményével a bíróság is egyetértett, és megállapította, hogy a járőrök intézkedése szakszerű volt. A határozat jogerős, azt az ügyész, Sz. Szilárd és a védelem is tudomásul vette.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 13.

Az EU Tanácsa elfogadta az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát

Az Európai Unió Tanácsa véglegesen elfogadta a közös agrárpolitika (KAP) felülvizsgálatát, amelynek célja az uniós gazdák adminisztratív terheinek csökkentése, és nagyobb rugalmasság biztosítása bizonyos környezetvédelmi feltételeknek való megfelelés tekintetében – írta közleményében az uniós tanács hétfőn.

2024. május 13.

Az EU szigorúbb szén-dioxid-kibocsátási előírásokat fogadott el a nehézgépjárművekre

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírásokról, valamint a hatályos uniós szabályok módosításáról és szigorításáról szóló rendeletet, az immár naprakész szabályok tovább kívánják csökkenteni a közúti közlekedési ágazat szén-dioxid-kibocsátását, valamint 2030-ra, 2035-re és 2040-re vonatkozóan új célértékeket állapítanak meg – tájékoztatott az uniós tanács.

2024. május 13.

Tudatosabbá váltak a bérlők és a bérbeadók: több szerződést kötnek közjegyző közreműködésével

Rugalmasabbá váltak a bérbeadók az ipar-kereskedelmi-szolgáltató ingatlanok piacán, a bővülő kínálat mellett a bérlők a tapasztalatok szerint könnyebben váltanak aktuális helyzetüknek jobban megfelelő bérleménybe, és egyre gyakoribbak az igények a rövid távú bérletre. Mindezt jól szemlélteti, hogy három év alatt csaknem 15 százalékkal nőtt a közjegyző közreműködésével készített bérleti szerződések száma. Jellemzően cégek kötnek közokiratba foglaltan bérleti szerződést, magánszemélyek elsősorban csak akkor, ha a bérbeadó vagy a bérlő külföldi állampolgár. A lakáspiacon jellemzőbb, hogy a bérbeadók egyoldalú kötelezettségvállalást, úgynevezett „kiköltözési” nyilatkozatot kérnek a bérlőtől, azt a bérbeadás feltételül szabják.