Az Utcajogász kerületi önkormányzatokkal indít közös lakhatási programot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az együttműködés a VI., a VIII. és a IX. kerülettel a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásából valósul meg. A projekt célja a lakhatási szegénységben élők helyzetének javítása, a jogtudatosság fokozása, az érdekérvényesítő képesség erősítése, a szociális szakemberek ismereteinek bővítése, valamint az esélyegyenlőség megteremtése, a civil kapcsolatok bővítése, a hajléktalan-ellátás fejlesztése és a válság hatásainak enyhítése.

Az Utcajogász Egyesület 2010 óta foglalkozik ingyenes jogi segítségnyújtással. Az egyesület önkéntes jogászai minden héten pénteken a Blaha Lujza téren várják ügyfeleiket, akik jellemzően lakhatási szegénységben élő emberek. Habár a lakhatási helyzet korábban sem volt ideális, az elmúlt időszak gazdasági válsága súlyosbította a lakhatási szegénység problémáját. Ez tisztán látszik abból is, hogy idén január óta a szervezettől segítséget kérő ügyfelek száma a duplájára emelkedett az előző évhez képest. A lakhatási válság komplex, átfogó megoldást követel, amelyhez nagy szükség van az önkormányzatok közreműködésére is.

Az Utcajogász Egyesület Terézváros Önkormányzatával, a Józsefvárosi Önkormányzattal és Ferencváros Önkormányzatával közösen létrehozott projektje, amely az említett kerületekben a válság hatásainak kezelését célozza, három fontos pillérre épül: ingyenes jogi segítségnyújtásra, oktatásra, valamint tanácsadásra.

Az Utcajogász ingyenes jogsegély-szolgálata továbbra is a Blaha Lujza téren működik péntekenként. Az ügyfélkör viszont az önkormányzatok közreműködésével bővülni fog – a három kerület ugyanis vállalta, hogy felhívja a lakosság figyelmét az egyesület munkájára. Az Utcajogász fontosnak tartja, hogy a kerületek szociális munkásai ne csak a szervezet tevékenységével ismerkedjenek meg, hanem a jogi érdekérvényesítés lehetőségeivel is, ezért ingyenes képzést kínál számukra, hogy naprakész, gyakorlatias tudást szerezhessenek a lakhatási válsághelyzetek jogi környezetéről, és ezáltal hatékonyabban tudják ők is ügyfeleiket segíteni.

Az egyesület munkatársai emellett a segítségre szorulók jogi tudatosságát is szeretnék növelni – ennek érdekében jogi kisokosokat készítenek és terjesztenek, amelyek kifejezetten a célcsoportjukat érintő lakhatással és szociális jogokkal kapcsolatos témákat dolgozzák majd fel.

Az együttműködés harmadik pillére a tanácsadás, amely ezúttal nemcsak az ügyfelek számára adott jogi tanácsokat jelenti, hanem az önkormányzatok számára adott tanácsadást is a kerületi lakáspályázatok, bérlakásrendszerek igazságosabbá és átláthatóbbá tételével kapcsolatban. Ezeknek megreformálására azért van szükség, mert így az önkormányzati bérlakások több rászoruló számára válhatnának elérhetővé a jövőben.

Forrás: Utcajogász sajtóanyag


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 6.

Különleges ingatlanok a piacon – Hogy lehet eladni egy víztornyot?

Sokan fantáziálnak arról, hogy dombházban, kastélyban vagy épp egy régi vízimalomban élik le az életüket és akad néhány elszánt ember, aki meg is valósítja ezt. A különleges ingatlanok mindig rejtenek kockázatot, hiszen nem lehet a bevált receptek szerint felújítani, korszerűsíteni, berendezni vagy épp eladni. Ez utóbbi szakértőjével, a különleges ingatlanok értékesítésében nagy tapasztalattal rendelkező Korompay Ritával, a GDN Ingatlanhálózat Völgyvidék – Etyek irodájának tulajdonosával beszélgettünk.

2024. szeptember 6.

Jegyzőkönyvvezető hiány a fővárosi bíróságokon?

Nincs elég jegyzőkönyvvezető a fővárosi bíróságokon, ezért a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezetője szeptember 1-jétől priorizálási rendszert vezetett be a Büntető Kollégium Elsőfokú Csoportjában, a módszert pedig a kerületi bíróságoknak is ajánlotta.