Békéltetés: nagy összegekről is egyezkednek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Pénzügyi Békéltető Testületnél (PBT) az első negyedévben a tavalyinál több nagy összegű egyezség született, és a szabályozás változásának köszönhetően idén már nem vitás, hogy az elengedett – hitel- vagy kölcsönkövetelésből származó – összegek mentesek a személyi jövedelemadó (szja) alól. Kovács Erika, a testület elnöke szerint a korábbinál több kérelem alkalmas a befogadásra, és az egyezségeket is nagyobb arányban tudják jóváhagyni.


Elmondta: míg tavaly százból 70 ügyet tudtak befogadni, vagyis ennyi volt alkalmas érdemi elbírálásra, idén már 81-et. Az első negyedévben 221 egyezség született, ami 28 százaléka az összes érdemben lezárt ügynek. A PBT-nek március végéig csak két kötelezést kellett hoznia és három ajánlást fogalmaztak meg. 

A pénzügyi szolgáltatóknak januártól 1 millió forintos ügyértékig a jogszabály erejénél fogva alá kell vetniük magukat a PBT határozatának, ha nem tudnak megegyezni ügyfelükkel. Az elnök szerint a meghallgatásokon már látszik, hogy megnőtt a szolgáltatók egyezségre való hajlandósága, bátrabban kötnek egyezséget vagy vonják vissza az adóssal közösen a kérelmet azért, mert közben megegyeztek.

 

A testület az első negyedévben 562 megszüntető határozatot hozott. Ezek közül 99 olyan egyezségen alapult, amely már az eljárás befejezése előtt megszületett a felek között, vagy az ügyfél visszavonta kérelmét, mert a szolgáltatóval folytatott tárgyalástól megállapodást remélt.  A kérelmezők szempontjából minden negyedik ügy kedvező kimenetelű, ezek aránya 41,24 százalékra nőtt az előző évi 32,2 százalékról.

Kovács Erika elmondta, hogy elkészült a PBT 2016-os éves jelentése, amely szerint tavaly (elszámolási ügyek nélkül) 4408 kérelem érkezett a testülethez, ezek 60 százaléka a pénzpiacról, 35 százaléka a biztosítási, 5 százaléka pedig a pénztári és a befektetési piacról. A PBT átlagosan 52 nap alatt jutott valamilyen eredményre. Az ügyek 70 százalékát érdemben el tudták bírálni, ami a fogyasztói tudatosság növekedését is jelzi. 

Tavaly 4655 ügyet zártak le (ezek közül több még 2015-ben érkezett a testülethez), ebből 855-öt egyezséggel, hatot ajánlással, kettőt kötelezéssel fejeztek be. A megszüntetett ügyek 7,5 százalékánál a felek eljáráson kívül megegyeztek. 

A testület 2016-ban 5251 elszámolási ügyet kezelt, ebből 4162 még 2015-ben érkezett. A folyamatban lévő ügyek száma 2016 év végén 78 volt (jelenleg 62). 

Az elszámolási ügyekben 226 kötelezés, 42 egyezség, 1413 új jogorvoslati kérelem (a 2015-ben beérkezettekkel együtt összesen 2362) született. A bíróság 82 százalékban helybenhagyta a PBT döntését, 198 esetben új eljárásra kötelezte.

Idén az első negyedévben több nagy összegű egyezség is született a PBT előtt, ezek közül is kiemelkedik egy 32 millió forintos. Azon ügyek között is voltak több millió forintos összegről szóló megegyezések, amelyeket megszüntettek a PBT előtt folyó eljárásban, mert a szolgáltató az eljárás során teljesítette a kérelemben foglalt teljes igényt.

A 32 millió forintos elengedett követelés előzménye, hogy a hiteladós nem teljesítette fizetési kötelezettségét, ezért a szolgáltató felmondta a jelzálogkölcsön szerződést, így a tartozás egy összegben esedékessé vált. Bár a felek folyamatosan egyeztettek, nem tudtak dűlőre jutni. Kétszer megállapodtak a tartozás összegében és a teljesítés módjában, de a szolgáltató módosította egyezségi ajánlatát. Végül a meghallgatáson egyezséget kötöttek: a szolgáltató egyösszegű befizetés ellenében elengedte az adós fennmaradó 32 millió forintos tőke- és kamattartozását. 

Egy másik  vitás ügyben 7 millió forintos egyezség született. A kérelmező külföldi tartózkodása során keletkezett orvosi kezelése költségeinek megfizetését kérte a biztosítótól, utasbiztosítási szerződése alapján. A biztosító ettől arra való hivatkozással zárkózott el, hogy a kérelmező kora miatt a biztosítás csak a balesetre terjedt ki. Utóbbi szerint azonban az utasbiztosítási kötvény semmilyen korlátozást nem tartalmaz, az orvosi költségek térítése rovatban külön tételként szerepel a megbetegedés és a baleset, a díj rovatban pedig a 70 év feletti életkor. A szerződés megkötésekor emellett a biztosításközvetítő vagy a biztosító sem hívta fel a figyelmet bármilyen korlátozó kikötésre. A biztosító a testület előtti eljárásban nem ismerte el az igény jogosságát, ám az ügy mindenki számára megnyugtató, végleges lezárása érdekében vállalta, hogy egyezséggel kifizeti a külföldi kórháznak a kiállított számlát.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.