Bíróságtörténeti kiállítás nyílt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Válogatás a Debreceni Királyi Ítélőtábla dokumentumaiból címmel nyílt bíróságtörténeti kiállítás – olvasható a birosag.hu-n.


A teljes magyar bírósági szervezet előtt tisztelgünk akkor, amikor a Debreceni Ítélőtábla létrehozásának és újraindításának 10 éves jubileumán megemlékezünk elődeinkről – ezzel a gondolattal nyitotta meg Dr. Balla Lajos a Debreceni Ítélőtábla elnöke, az ítélőtábla újraindításának 10. évfordulójára rendezett ünnepséget.

A jeles eseményhez „Legyen ez az épület mindenkor az igazság temploma” – Válogatás a Debreceni Királyi Ítélőtábla dokumentumaiból címmel bíróságtörténeti kiállítás is kapcsolódott, melyet Szendiné Dr. Orvos Erzsébet a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának igazgatója nyitott meg. Az ítélőtábla aulájában elhelyezett tárolókban eredeti okiratokat, határozatokat, tárgyalási jegyzőkönyveket láthatunk. Köztük a Királyi Ítélőtábla épületének átadásáról 1897-ben készült jegyzőkönyvet illetve Dr. Réczei Sándor ítélőtáblai bíró Debrecen román megszállásának idején (1919-1920) írt naplóját. Korabeli fényképek idézik a bírákat, a debreceni Királyi Törvényszék épületét és tervrajzát. A kiállítás anyagát a Hajdú-Bihar Megyei Levéltár bocsátotta a Debreceni Ítélőtábla rendelkezésére.
 
A kiállítás a nagyközönség számára hétfőtől csütörtökig 14. és 15 óra között látogatható.  


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.