Biztosítani kell a lengyel ombudsman működését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Lengyelország külügyminiszteréhez címzett, nyílt levelében az Európa Tanács emberi jogi biztosa, Dunja Mijatović aggodalmát fejezi ki a lengyel ombudsmani intézmény folyamatos és hatékony működését fenyegető kockázatok miatt.

Alkotmányosan aggályos az a jogi rendelkezés, amely lehetővé teszi a jelenlegi ombudsman számára, hogy megbízatásának lejárta és utódjának megválasztása között továbbra is gyakorolhassa feladatait, kiváltképp, hogy az új ombudsman megválasztása elhúzódik, ez pedig azzal fenyegetett, hogy ez fontos alkotmányos intézmény határozatlan ideig vezető nélkül maradhat. A biztos emlékeztetett, hogy a velencei alapelvek értelmében az államok kötelesek hatékony védelmet nyújtani az ombudsmani intézményeket az elnyomásukat célzó vagy eredményező fenyegetésekkel vagy fellépésekkel, illetve a tényleges működésük akadályozásával szemben.

Mijatović biztos felkérte a lengyel hatóságokat, hogy adjanak tájékoztatást arról, hogyan kívánják biztosítani az ombudsmani intézmény függetlenségének és folyamatos működésének teljes körű védelmét. „Első és legfontosabb a lengyel állampolgárok számára, de Lengyelország nemzetközi partnerei számára is, hogy számíthassanak egy független és hatékony ombudsmani intézmény szakértelmére, amely teljes mértékben megfelel a nemzetközi normáknak, beleértve a párizsi és a velencei elveket” – írta a lengyel külügyminiszternek címzett levelében.

(coe.int)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.