Börtönt kértek 18 korrupt autópályarendőrre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Végrehajtandó börtönbüntetést és közügyektől eltiltást indítványoz 18 autópályarendőr ellen vádiratában a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség.

Tizennyolc vádlottja van annak az ügynek, amelyben most nyújtotta be a vádiratát a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség. Előnyért, hivatali kötelességét megszegve, bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt folyt a nyomozás.

A vádirat szerint 2018 szeptembere előtt a lébényi autópályarendőrök abban állapodtak meg, hogy az M1-es autópálya Győr-Moson-Sopron megyei szakaszán ellátott járőrszolgálatuk alatt, további intézkedések mellőzéséért, szabálytalanságok elnézéséért elfogadják a vesztegetést.

Külföldi tehergépkocsik és turistabuszok vezetőit ellenőrizték. Továbbhaladásukért, vagy szabálytalanságok esetén azért, hogy mellőzzék a felelősségre vonást, pénzt kértek. A járőrök főként ukrán, bolgár, román, láthatóan túlsúlyos járműszerelvényeket állítottak meg, és – a szabálysértés mértékétől függően – 20 és 50 euró közötti összegért a szükséges intézkedések megtétele nélkül tovább engedték őket.

A 2018. július 1-je óta hatályos új büntetőeljárási törvény lehetőségeivel élve az eljárás során az ügyészség a gyanúsítottakkal egyezséget kötött, melynek keretében valamennyien tényfeltáró vallomást tettek a bűnösségük beismerése mellett.

A nyomozó ügyészség a megkötött egyezségekben foglaltakra figyelemmel vádiratában arra tett indítványt, hogy a bíróság az előkészítő ülésen az elkövetőket büntetőjogi felelősségük arányában kettő-három év végrehajtandó börtönbüntetésre, és közügyektől eltiltásra ítélje. Az ügyészség ezen túlmenően indítványozta azt is, hogy a bíróság ítélje pénzbüntetésre az elkövetőket és rendeljen el vagyonelkobzást velük szemben a jogtalan gazdagodásuk összegéig.

A 18 vádlott bűnösségéről és ennek keretében az egyezségek jóváhagyásáról a Győri Törvényszék Katonai Tanácsa fog dönteni – derült ki az ügyészség közleményéből.

(Jogászvilág)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.