Büntetőügyek: új szabályok az elektronikus kapcsolattartásban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A jövő évtől kötelező biztosítani az ügyek elektronikus intézését, az eddigi szabályozást viszont papíralapú ügyintézésre írták.


Újraszabályozta a parlament az elektronikus kapcsolattartás szabályait a büntetőeljárásban, mivel a vonatkozó törvény értelmében a bíróság, az ügyészség és a nyomozó hatóság is elektronikus ügyintézést biztosító szervnek minősül. A jogszabály-módosítást 145 igen szavazattal, 32 nem ellenében fogadta el a Ház.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

A szervek a jövő év elejétől kötelesek biztosítani az ügyek elektronikus intézését, az eddigi szabályozást viszont papíralapú ügyintézésre és kapcsolattartásra írták. A Trócsányi László igazságügyi miniszter által kezdeményezett változtatás szerint a továbbiakban elektronikusan készített iratok esetén alkalmazhatók lesznek az aláírásra, példányra, kiadmányra, összefűzött, illetve eredeti iratra vonatkozó rendelkezések.

Emellett több olyan módosítást is átvezettek bűnügyi tárgyú törvényeken annak érdekében, hogy a terminológia és a rendelkezések összhangban legyenek a 2018. január 1-jén hatályba lépő polgári perrendtartásról szóló törvénnyel.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Mi lehet a mesterséges intelligencia szerepe a közszolgálatban?

„A DISPA (Directors of Institutes and Schools of Public Administration) fontos szerepet játszik a közigazgatási intézmények közötti együttműködés elősegítésében és a közszolgálati képzés színvonalának emelésében. Feladata egyebek mellett a közigazgatási képzés fejlesztése, a közigazgatási szervezetek kapacitásának növelése, az innováció és modernizáció támogatása, valamint szakmai fórumok szervezése a tagországok közigazgatási intézményei számára.

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.