Donald Trump ügyvédei méltánytalan bűntetőeljárástól tartva a bírósági tárgyalás határozatlan idejű halasztását kérik


Donald Trump ügyvédei a szövetségi bíróság tárgyalásának meghatározatlan idejű elhalasztását kezdeményezték a volt elnök ellen minősített iratok birtoklása miatt indult büntetőeljárásban.

A floridai szövetségi bírósághoz hétfő este benyújtott kérelem az ügy „rendkívüliségére” hivatkozik, valamint arra, hogy a felkészülés az eljárásra nagy mennyiségű irat és videófelvétel áttekintését igényli, miközben Donald Trump vezeti a republikánus elnökjelölti versenyt. Az Egyesült Államok előző elnökének ügyvédei a beadványban kétségüket hangoztatták egy méltányos eljárást illetően, amennyiben a tárgyalást 2024 novembere, azaz az elnökválasztás előtt tartanák, és véleményük szerint az esküdtek kiválasztása is „kihívásokba” ütközik.

„A kormányzat kérése, hogy egy ilyen súlyú ügyben az első tárgyalást a vádemeléstől számított hat hónapon belül megtartsák, ésszerűtlen, és az igazságszolgáltatással való visszaélést eredményezne” – fogalmazott Chris Kine, Donald Trump ügyvédje, aki benyújtotta a bírósághoz az indítványt.

Az igazságügyi minisztériumhoz tartozó szövetségi ügyészek december 11-re javasolták az első bírósági tárgyalást a Donald Trump floridai Mar-a-Lago rezidenciáján talált minősített dokumentumok miatt indult bűntetőügyben.

Trump korábbi ügyvédei hétfőn egy másik beadványban azt is kérték, hogy a floridai bíró halassza el az ügyben a következő meghallgatást, amelyet eredetileg július 14-re, péntekre tűzött ki. Aileen Cannon bíró kedden közölte, hogy a kérésnek helyt adott, és július 18. keddre jelölte ki a bírósági meghallgatást Floridában.

Az ügyben Donald Trump mellett személyi asszisztensét, Walt Nautát is vád alá helyezték minősített iratoknak a szövetségi nyomozók előli rejtegetése miatt. A volt elnök és Nauta is ártatlannak mondja magát az ellene felhozott összesen 38 vádpontban.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.