Döntöttek az Országos Bírói Tanács új tagjairól


Hétfőn késő este megválasztották a magyar igazságügyi reform legfőbb elemének számító, komoly új jogkörökkel felszerelt Országos Bírói Tanács tagjait.

Hétfő este megválasztották az új Országos Bírói Tanács (OBT) tagjait. A Népszava információ szerint a kormánypártokhoz és az általuk kinevezett bírósági vezetéshez – az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a Kúria elnökéhez – lojális tanács felügyeli majd a bíróságok központi igazgatását. A 14 tagot hat évre nevezik ki. A jogszabály szerint 1 ítélőtáblai, 6 törvényszéki és 7 járásbírósági bírót kellett választani. A póttagokról január 15-én szavaznak a küldöttek.

Az új OBT 14 tagja: Szabó Péter (Győri Ítélőtábla), Bagdi Árpád (Gyulai Törvényszék), Félegyházy Megyesy Fatime (Budapest Környéki Törvényszék), Gergye Tamás (Zalaegerszegi Törvényszék), Pecsenye Csaba (Miskolci Törvényszék), Surányi József (Fővárosi Törvényszék), Varga Rita (Kaposvári Törvényszék), Csík Attila (Szombathelyi Járásbíróság) Hegedűs János (Kiskunfélegyházi Járásbíróság), Hild Ágnes (Szolnoki Járásbíróság), Kovács Gergely (Győri Járásbíróság), Kovács Ildikó (Szekszárdi Járásbíróság) Kozlovszky Ágnes (Debreceni Járásbíróság) és Nagy István András (Debreceni Járásbíróság).

A tanácsba mindössze egy budapesti bíró került be, holott a jelenlegi testületben még öt bíró képviselte Budapestet. Az ő mandátumuk a hónap végén jár le. A Népszava szerint a vidéki többségből arra lehet következtetni, hogy visszaáll az OBT 2012–18 közötti, alig látható tevékenysége.

Az új tagok között egyedül a Gyulai Törvényszék elnöke, Bagdi Árpád az, akinek van igazgatási gyakorlata, így könnyen lehet, hogy a jövő héten őt választják meg a tagok maguk közül elnökké. Az újjáalakult testület gyakorlati tevékenysége jó ideig még a jövő kérdése lesz.

Az OBT hatásköreit uniós nyomásra bővítették. A küldöttválasztás visszásságairól, a döntés előzményeiről itt olvashatók részletek.

Forrás: https://hu.euronews.com/2024/01/09/obt-birosag-magyarorszag-unio-forras


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.