Drasztikusan emelkedett az idegengyűlölő és vallásellenes bűntettek száma Franciaországban


Franciaországban 32 százalékkal emelkedett tavaly a rasszista, idegengyűlölő és vallásellenes bűncselekmények száma 2022-hez képest, elsősorban a Közel-Keleten egyre erősödő feszültségek miatt – derül ki a belügyminisztérium szerdán közzétett jelentéséből.

A rendőrség és a csendőrség 2023-ban „csaknem 15 ezer etnikai, nemzetiségi, vélt faji vagy vallási alapon elkövetett incidenst regisztrált Franciaország-szerte, köztük 8500 bűncselekményt vagy szabálysértést” – írta a minisztérium statisztikai osztálya, amely a tavalyi év végén „egyértelmű gyorsulást” tapasztalt.     A Franciaországban regisztrált antiszemita cselekmények száma a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet Izrael ellen október 7-én elkövetett terrortámadása óta ugrásszerűen megnőtt.

Az utolsó negyedévben regisztrált bűncselekmények száma megduplázódott az előző év azonos időszakához képest – áll a jelentésben. „Ez a növekedés októberben kezdődik, majd novemberben a bűncselekmények száma magas szinten marad, a decemberi visszaesést megelőzően” – tették hozzá a jelentéstevők.

Januárban a Franciaországi Zsidó Intézmények Képviseleti Tanácsa (CRIF) jelezte, hogy a Franciaországban elkövetett antiszemita cselekmények száma egy év alatt megnégyszereződött, a 2022-as 436-ról 1676-ra 2023-ban, s október 7. után „robbanásszerű” volt az emelkedés.     A belügyminisztérium statisztikai osztálya azonban nem közölt részleteket arról, hogy a regisztált incidensek keresztényellenesek, iszlamofóbok vagy antiszemiták voltak.

A korábbi évekhez hasonlóan „a rasszista, idegengyűlölő és vallásellenes bűncselekmények túlnyomó többségét a provokációk, a sértegetések és a rágalmazások” teszik ki – hangsúlyozta a jelentés. A sértettek túlnyomó többsége férfi, 25 és 54 év közötti, afrikai országból származó külföldi állampolgár, s csak alig négy százalékuk tesz feljelentést.

Az idegengyűlölő és vallásellenes bűncselekményeket leggyakrabban Párizsban követik el, ahol csaknem háromszor több incidens történik az országos átlagnál. De „a Párizsban elkövetett bűncselekmények nem csak az ott élőket érintik, ami a párizsi sértettek számának túlbecsléséhez vezethet” – olvasható a jelentésben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. július 3.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága és az internet jogalkalmazói szemmel – az EJEB online térben elkövetett személyiségi jogsértéseket érintő gyakorlatáról

A tanulmány célja a jogalkalmazók számára rövid áttekintést nyújtani az Emberi Jogok Bírósága szerteágazó gyakorlatának arról a szeletéről, amely kifejezetten az online térben megvalósult személyiségi jogsértéseket érinti. Ebből következően elsősorban azoknak a jogeseteknek, illetve vizsgálati szempontoknak a bemutatására koncentrál, amelyek az internet szerepéből és a közösségi kommunikációból fakadó sajátosságokat tükrözik. Nem terjed ki azokra a jogesetekre, amelyekben az internetes felületnek az értékelésben nincs jelentősége, az online platformtól függetlenül megfogalmazott elvekre és tesztekre pedig csak korlátozottan, a döntések értékeléséhez szükséges mértékben tér ki. A feladat jellegére figyelemmel igyekszünk a jogalkalmazás szempontjából fontos kérdésekre rávilágítani, a kritikai értelmezés ezért inkább háttérbe szorul.
2018. július 2.

Börtön jár az antiszemitizmusért Romániában

Börtönnel büntetik az antiszemita megnyilvánulásokat ezentúl Romániában, annak a bukaresti képviselőházban csaknem egyhangúlag – egyetlen tartózkodás mellett – elfogadott törvénynek az alapján, amelyet hétfőn hirdetett ki Klaus Iohannis államfő.