EB: új szabályok rendezik az eltérő nemzetiségű párok vagyonjogi helyzetét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jourová tájékoztatása szerint a rendeletek egyértelmű helyzetet teremtenek azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő válás vagy elhalálozás esetén, és véget vetnek a különböző tagállamokban egymással párhuzamosan zajló és esetlegesen egymásnak ellentmondó, például ingatlannal vagy bankszámlákkal kapcsolatos eljárásoknak. Az új rendeletek egyértelművé teszik, hogy mely nemzeti bíróság illetékes abban, hogy segítséget nyújtson az érintetteknek vagyonuk kezelésében, illetve válás, különköltözés vagy haláleset esetén annak megosztásában. Tisztázzák, hogy mely nemzeti jogot kell alkalmazni abban az esetben, ha esetleg több ország szabályai is alkalmazhatók…

Jourová tájékoztatása szerint a rendeletek egyértelmű helyzetet teremtenek azzal kapcsolatban, hogy mi a teendő válás vagy elhalálozás esetén, és véget vetnek a különböző tagállamokban egymással párhuzamosan zajló és esetlegesen egymásnak ellentmondó, például ingatlannal vagy bankszámlákkal kapcsolatos eljárásoknak.

Az új rendeletek egyértelművé teszik, hogy mely nemzeti bíróság illetékes abban, hogy segítséget nyújtson az érintetteknek vagyonuk kezelésében, illetve válás, különköltözés vagy haláleset esetén annak megosztásában. Tisztázzák, hogy mely nemzeti jogot kell alkalmazni abban az esetben, ha esetleg több ország szabályai is alkalmazhatók lennének. Valamint elősegítik egy tagállam által tulajdonjogi ügyben hozott ítélet másik tagállamban való elismerését és érvényesítését.

Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint, mivel a kezdeményezéshez nem sikerült megnyerni az összes tagállam – köztük Magyarország – támogatását, az új szabályok 18 tagállamban, Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia alkalmazandók.

Az együttműködésben részt nem vevő országok továbbra is a nemzeti jog szerint járnak el, ideértve a nemzetközi magánjogi kérdésekre vonatkozó jogszabályaikat is, a házassági vagyonjogi rendszerrel és a bejegyzett élettársi kapcsolat tulajdonjogi következményeivel összefüggő, határon átnyúló helyzetekben.

Mint közölték, az együttműködésben részt vevő 18 tagállam az unió népességének 70 százalékát és az Európai Unióban élő eltérő állampolgárságú párok többségét képviseli. A jelenleg nem csatlakozott tagállamok bármikor csatlakozhatnak a rendelethez – tették hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.