Egyre aktívabb Magyarország az Eurojustban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre aktívabb tagja Magyarország az Európai Unió tagállamai közötti büntető igazságügyi együttműködés szervének, az Eurojustnak; idén már 75 ügyben kezdeményezte, hogy a szervezet foglalkozzon konkrét esetekkel, míg tavaly ez a szám egész évben 102 volt – közölte Venczl László főosztályvezető-helyettes ügyész, a szervezet magyar tagja a Legfőbb Ügyészség pénteki háttérbeszélgetésén, Budapesten.


A 2002-ben alapított Eurojustnak Magyarország 2004 óta tagja. A szervezet célja, hogy elősegítse a bűnügyi igazságügyi együttműködést a tagállami hatóságok között a súlyos, határokon átnyúló bűncselekményekkel, például a szervezett bűnözéssel, a terrorizmussal kapcsolatos eljárásokban, ugyanakkor harmadik államokkal is együttműködik. 

Az Eurojustban Magyarország az ügyészségi szervezettel képviselteti magát, magyar tagja a legfőbb ügyész által kinevezett ügyész. Venczl László ismertetése szerint amellett, hogy Magyarország a múlt évben 102 ügyben volt kezdeményező fél, más országok 109 ügyben keresték meg. 

A szervezet támogatja közös nyomozócsoportok felállítását is, Venczl László szerint a magyar tagság egyik fontos hozadéka éppen ez. Hozzátette: ez a forma a hagyományos jogsegélykapcsolatoknál gyorsabb, rugalmasabb. 

Az Eurojust keretében először 2011-ben vettek részt magyar ügyészek közös nyomozócsoport munkájában az úgynevezett futballbundabotrány ügyében, eddig összesen 17 nyomozócsoport munkájában működtek közre. A legtöbb ilyet, hét nyomozócsoportot emberkereskedelem miatt hívták életre, a listán második helyen az embercsempészet szerepel, de olyan nagy horderejű ügyekben is volt már példa az együttműködésre, amelyek kábítószer-kereskedelemre, költségvetési csalásra, vesztegetésre, gyermekpornográfiára irányultak. 

A magyar részvételű közös nyomozócsoportok által vizsgált esetekben eddig kilenc esetben emeltek vádat, nyolc ügyben még folyamatban van a nyomozás. 

[htmlbox BDT]

 

Az ügyészség által részletesen is ismertetett konkrét esetek közül az emberkereskedelem miatt felállított nyomozócsoportok elsősorban olyan ügyekben jöttek létre, amelyekben az elkövetők szexuális kizsákmányolás, illetve prostitúció céljából utaztattak külföldre magyar nőket. 

Az egyik csoport egy Angliában működő szervezethez köthető, a még 2013-ban elfogott öt vádlottra végül összesen 36 év szabadságvesztést róttak ki. Egy másik ügyben Hollandiába, illetve Belgiumba utaztattak nőket, ebben az esetben Hollandiában még folyamatban van a büntetőeljárás. 

Szintén prostitúcióval függ össze az az emberkereskedelmi ügy, amelyben pénteken emelt vádat a Csongrád Megyei Főügyészség. Ebben az ügyben elsősorban Franciaországba utaztattak nőket, hogy ott prostitúcióra kényszerítsék őket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

Az EU a mesterséges intelligenciáról (MI) szóló rendeletet fogadott el

Az Európai Unió Tanácsa a mesterséges intelligenciáról (MI) fogadott el rendeletet, mely az EU egységes piacán „mind a magán-, mind a közszereplők körében elő kívánja mozdítani a biztonságos és megbízható MI-rendszerek fejlesztését és elterjedését az alapvető állampolgári jogok tiszteletben tartásának szavatolása mellett”.

2024. május 21.

A megalapozottság, kiegyensúlyozottság és időszerűség jellemzi a Szombathelyi Törvényszék ítélkezését

A Szombathelyi Törvényszék ítélkezését a megalapozottság, a kiegyensúlyozottság és időszerűség jellemzi, ráadásul a leterheltség növekedése ellenére sikerül a folyamatban lévő ügyek számát folyamatosan csökkenteni – hangoztatta értékelőjében a vármegyei összbírói értekezlet előtt tartott sajtótájékoztatóján kedden Körmenden a az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese.

2024. május 21.

Kötelező lesz az elektronikus aláírás

Nagyot fejlődött az elektronikus dokumentumkezelés és az ügyintézés, de egy kritikus ponton általában megbicsaklik a folyamat – ez pedig a hitelesítés. Legyen szó magánszemélyek hivatali vagy szolgáltatói ügyintézéséről, esetleg két vállalkozás közötti üzleti szerződésről, a legtöbb esetben a teljesen digitalizált folyamat egy pontján belép az analóg világ: amikor a dokumentumokat kézzel írják alá az érintett felek. Hamarosan azonban komoly változás várható – számol be az ITBusiness.hu.