Egyre elterjedtebb a távmeghallgatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tíz hónap alatt a bíróságok 2682 alkalommal tartottak távmeghallgatást, a Via Videó rendszert eddig közel 1000 bíró alkalmazta az eljárási cselekmények foganatosítása során.

2019. júniusában a távmeghallgatások száma meghaladta az 560-at, a távmeghallgatást alkalmazó bírák száma a 208-at.

A bíróságokon kialakított távmeghallgatásra alkalmas tárgyalótermek számát figyelembe véve június hónapban a legmagasabb kihasználtsággal a Fővárosi Törvényszék (Markó u. 27., Fő utca 70-78.), a Szombathelyi és Nyíregyházi Törvényszék távmeghallgató helyiségeit működtették a bíróságok. A legtöbb bíró a Fővárosi, a Pécsi, a Kaposvári és a Debreceni Törvényszéken használta a Via Videó rendszert.

A bíróságokon a távmeghallgatási eszközök legjelentősebb felhasználási területe a büntetőeljárások, azon belül is a nyomozási bírói, valamint a büntetés-végrehajtási ügyek.

A távmeghallgatási technológia használata számos előnnyel járhat mind az ügyfelek, mind a bírósági szervezet számára. Hosszútávon hathatósan hozzájárulhat a bírósági eljárások időszerűségi mutatóinak javulásához, az eljárások transzparenciájának növekedéséhez, a bíróságok szolgáltató jellegének erősítéséhez. A távmeghallgatással mind a bíróság, mind az ügyfelek időt és jelentős költséget takaríthatnak meg, a fogvatartottak szállításával járó biztonsági kockázatok nagymértékben csökkenthetők, a védelemben részesítendő személyek biztonsága garantálható. Alkalmazásának kiterjesztésével megvalósulhat a tértől és időtől független ítélkezés.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

GVH: Indokolt a versenytörvény egyes módosításainak halasztása

A Gazdaság Versenyhivatal (GVH) egyetért a versenytörvény egyes tervezett módosításainak elhalasztásával. A GVH elnöke a széleskörű szakmai konzultáció lefolytatása érdekében versenypártolási munkacsoport létrehozását kezdeményezte, annak érdekében, hogy a minden érintett számára megnyugtató garanciák beépülhessenek a tervezett rendelkezésekbe.