Elbukott Katalónia függetlensége?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Csütörtöki döntésében a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette a Katalónia Spanyolországtól való függetlenségéről szóló népszavazást. A Katalán Parlament annak ellenére fogadta el a népszavazásról szóló jogszabályt, hogy bizonyos kérdésekben még nem állapodott meg a spanyol kormánnyal.


A bíróság azonnali intézkedést hozott a határozat végrehajtására, amely megtiltja a Katalán Parlamentnek, hogy figyelmen kívül hagyja vagy megkerülje a bíróság felfüggesztő döntését. Az alkotmánybíróság döntése megtiltja a Katalán Parlamentnek a választási tisztviselők kijelölését, a nyilvántartási rendszer létrehozását, illetve a népszavazás népszerűsítését. A bíróság arra is felhívta a Katalán Parlament figyelmét, hogy büntetőjogi jogkövetkezményei is lehetnek annak, ha az alkotmánybíróság döntése ellenére elkezdik a népszavazási eljárást. Mariano Rajoy miniszterelnök korábbi nyilatkozatában kérte az alkotmánybíróságot függessze fel a népszavazást, tekintettel a spanyol alkotmányra, amely szerint a nemzet egy és „oszthatatlan”. A katalán kormány a népszavazás felfüggesztése ellenére nyomást kíván gyakorolni az alkotmánybíróságra annak érdekében, hogy a referendumot alkotmányosan megengedhetőnek minősítsék.

A Katalónia függetlenségéről szóló népszavazás a 2008-as gazdasági világválságra vezethető vissza és onnantól folyamatosan napirenden van. A spanyol alkotmánybíróság 2015-ben alkotmányellenesnek minősítette és megsemmisítette a Katalón Parlament azon döntését, amely szerint idén év végétől Katalónia Spanyolországtól független államként létezik. A spanyol legfelsőbb bíróság 2015 szeptemberében egy eljárásban idézést küldött a katalán miniszterelnöknek a 2014-es függetlenségi népszavazásban betöltött szerepének tisztázása érdekében. Mas miniszterelnök 2014-ben kelt végzésében népszavazás kiírását sürgette a Spanyolországtól való elszakadás és Katalónia függetlenségének érdekében, amely jelentős politikai feszültséget szült a katalán és a spanyol kormány között. 2014 februárjában pedig a spanyol parlament utasította el a katalán népszavazási kezdeményezést, amely arról kérdezte volna a választókat, hogy akarják-e, hogy Katalónia önálló állammá váljon, és igenlő válasz esetén akarják-e, hogy független állam legyen. Végül az alkotmánybíróság állította le a népszavazást, mert alkotmányellenesnek minősítette azt.

(jurist.org)

[htmlbox Jogászvilág_hírlevél]

Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.