Elégtételt kapott Ungváry Krisztián Strasbourgban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar bíróságok megsértették Ungváry Krisztián történész és az Élet és Irodalom kiadójának a véleménynyilvánítás szabadságához fűződő jogát, amikor elmarasztalták őket, amiért azt állították, hogy Kiss László alkotmánybíró korábban együttműködött a pártállami titkosszolgálatokkal – mondta ki keddi ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága Strasbourgban.


Az ítéletről a sajtó számára készült rövid összefoglaló ismerteti, hogy Ungváry 2007 májusában azt írta a lapban, hogy Kiss László akkori alkotmánybíró, aki a strasbourgi bíróság dokumentumaiban csak mint „K. úr” szerepel, annak idején a kommunista titkosszolgálatok hivatalos kapcsolata volt, jelentéseket írt, és keményvonalas politikai fellépés mellett szállt síkra.

Kiss László emiatt sajtópert indított a lap ellen, amelyet követően az Élet és Irodalom helyreigazítást tett közzé.

Ungváry Krisztián később többször is megismételte állítását, a többi között például egy 2008 tavaszán megjelent könyvben is – ismerteti az emberi jogi bíróság közleménye.

Az alkotmánybíró rágalmazás és becsületsértés miatt büntetőfeljelentést is tett Ungváry Krisztián és a lap ellen. A történészt és a lapot is elmarasztalta a törvényszék, s az ítéletet 2010-ben a Legfelsőbb Bíróság is helyben hagyta. Ungváryt és az Élet és Irodalmat megjelentető Irodalom Kft.-t közösen 2 millió forint büntetés megfizetésére kötelezte a magyarországi ítélet, emellett a történésznek külön egymilliót is kellett fizetnie.

A strasbourgi európai emberi jogi bíróság keddi ítéletének értelmében a véleménynyilvánítási jog megsértése miatt Magyarország 7000 euró (mintegy 2,1 millió forint) kártérítést köteles fizetni Ungvárynak, az Irodalom Kft.-nek pedig annyit, amennyit a magyarországi elmarasztaló ítélet értelmében a lap fizetni volt kénytelen. Emellett az Élet és Irodalom további 3000 euró (mintegy 900 ezer forint) nem vagyoni jellegű kártérítésre is jogosult. A perköltségek miatt Magyarország a történésznek és a lapnak is egyaránt 1800 eurót kell fizessen.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.