Elhúzódó eljárások: ET-felszólítás Magyarországnak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarország mihamarabb biztosítson kompenzációs jogorvoslatot a túlzottan elhúzódó polgári és büntetőjogi eljárások által érintettek számára – erre szólította fel a strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot számláló Európa Tanács (ET) Miniszteri Bizottsága kedden kiadott állásfoglalásában a magyar hatóságokat.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) született ítéletek végrehajtását is ellenőrző ET-testület emellett arra is felszólította a magyar hatóságokat, hogy e hónap végéig mutassanak be konkrét ütemtervet a kompenzációs jogorvoslatok folyamatára vonatkozóan, és nyújtsanak folyamatos tájékoztatást a jogalkotási folyamat minden lényeges fejleményéről, az előrehaladás nyomon követése érdekében.

A Miniszteri Bizottság arra emlékeztetette Magyarországot, hogy az EJEB ítéleteinek végrehajtása kötelező, azok elhúzódása „indokolatlan terheket ró a bíróságra”. Az ítéletek tagállami végrehajtásának elhúzódása vagy az ítéletek nem teljesítése az esetek nagy száma miatt „komoly fenyegetést jelent a rendszer hatékonyságára” – írták.

Mint közölték, a testület 36 magyarországi esetben tárt fel túlzottan elhúzódó büntetőeljárást, illetve a hatékony jogorvoslat hiányát. Bizonyos ítéletek esetében több éve lejárt a hatékony belföldi jogorvoslat vagy az ilyen jogorvoslatok kombinációjának bevezetési határideje.

A tájékoztatás szerint az Európa Tanács tavaly határozatban kérte fel a magyar hatóságokat: fokozzák erőfeszítéseiket annak biztosítására, hogy a túlzottan hosszadalmas bírósági eljárásokra vonatkozó kompenzációs jogorvoslat bevezetését célzó jogalkotási folyamat a korábban bemutatott ütemterv szerint, 2018. október végéig lezáruljon. Amellett, hogy a magyar hatóságok aktívan és konstruktívan működtek együtt az Európa Tanács szakértőivel, a Miniszteri Bizottság megjegyezte, a meghosszabbított, márciusi határidőig sem érkezett ütemterv az elmaradt határozatok végrehajtására vonatkozóan.

A szakértők aláhúzták, Magyarország egyike az Európa Tanács azon kevés tagállamának, amely túlzottan hosszú bírósági eljárásokkal szembesül, és amely nem vezetett be hatékony jogorvoslatot e tekintetben. Az igazságszolgáltatás túlzott késedelme komoly veszélyt jelent a jogállamiság tiszteletben tartására – tették hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.