Emberi jogi ET-biztos: a georgiai parlamentnek nem szabad LMBTI-ellenes törvényt elfogadnia


A georgiai parlamentnek nem szabad LMBTI-ellenes törvényt elfogadnia, és tartózkodnia kell a megbélyegző retorikától – jelentette ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa kedden, hozzátéve, hogy ilyen tartalma miatt a családi értékek és a kiskorúak védelméről szóló törvénytervezet elfogadásával a szexuális kisebbségek továbbra is gyűlölet-bűncselekmények és diszkrimináció célpontjai maradnának az országban.

Michael O’Flaherty, a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa a georgiai parlament elnökének küldött és az interneten is közzétett levelében arra kérte Salva Papuasvili elnököt, valamint a parlamenti képviselőket, hogy tartózkodjanak a szeptember 4-én második olvasatban megszavazott törvénytervezet végleges elfogadásától.

Az emberi jogi biztos levelében aggodalmát fejezte ki a szexuális kisebbségekkel szembeni, a georgiai társadalom bizonyos csoportjaiban, még egyes politikusok körében is mutatkozó előítéletek miatt, valamint amiatt, hogy a törvénytervezet – véleménye szerint – állandósítja a szexuális kisebbségek megbélyegzését és hátrányos megkülönböztetését egyebek mellett azáltal, hogy a vérfertőzéshez kapcsolódva említi meg a szexuális irányultságot és a nemi identitást.

Az emberi jogi biztos arra hívta fel a figyelmet, hogy a törvénytervezet korlátozza az oktatási intézményeket, a műsorszolgáltatókat és a hirdetőket a nemi identitásról és az azonos neműek kapcsolatáról szóló információk terjesztésében, valamint korlátozza a jogot a szexuális kisebbségek összejöveteleire és egyéb nyilvános eseményeinek megtartására.

Tolmácsolása szerint a törvénytervezet a nemek jogi elismerésének teljes tilalmát javasolja, annak alapján nem módosítható a személyazonosító okmányban a nem megjelölése, és a nemet igazoló szolgáltatásokat biztosító egészségügyi dolgozókat négy évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti. A törvénytervezet emellett tiltja az azonos neműek kapcsolatának jogi elismerését, a szexuális kisebbségekhez tartozók továbbá nem fogadhatnak örökbe gyermeket, és nem lehetnek nevelőszülők.

A törvénytervezet jogi alapot biztosít a szexuális kisebbségekhez tartozók diszkriminálásához, és ellentétesnek mutatkozik az Emberi Jogok Európai Egyezményével, mely szerint a demokratikus társadalom elutasít minden, a szexuális irányultságon alapuló megbélyegzést” – fogalmazott.

Az Európa Tanács tagállamai olyan jogi keret elfogadására kötelesek, amely lehetővé teszi az azonos nemű párok kapcsolatának megfelelő elismerését és védelmét – jelentette ki az emberi jogi biztos.

Szavai szerint amikor a gyermekek szexuális kizsákmányolással és visszaélésekkel szembeni hatékony védelméről van szó, célzott jogalkotási beavatkozásra van szükség anélkül, hogy veszélyeztetnék az emberi jogi egyezmény által védett egyéb emberi jogokat, és ösztönöznék a szexuális kisebbségekhez tartozókkal szembeni társadalmi előítéleteket.

„A szöveg elfogadására irányuló puszta javaslat azzal a kockázattal jár, hogy tovább erősödik a szexuális kisebbségekkel szembeni ellenséges és megbélyegző légkör Georgiában” – fogalmazott Michael O’Flaherty.

A demokratikus társadalom az egyének egyenlő méltóságára épül, és a sokféleség tartja fenn, amelyet nem fenyegetésnek, hanem a gazdagodás forrásának tekint – tette hozzá levelében az Európa Tanács emberi jogi biztosa.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 26.

Az EU soros magyar elnöksége számára is fontos a kiberbiztonság

A Nemzetgazdasági Minisztérium, mint csatlakozó partner, a KiberPajzs projekt bemutatására is nagy hangsúlyt fektetett, mely az online felhasználói tudatosságra hívja fel a figyelmet, edukációs-kommunikációs kampányok segítségével.

2024. szeptember 26.

Több médiaszolgáltató is megsértette szerződéses vállalásait

Nem indokolt hatósági eljárást indítani a nyári olimpiai játékok nyitóünnepsége miatt az azt élő adásban közzétevő médiaszolgáltató ellen – egyebek között ezt állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa. A testület szeptember 24-i ülésén jogsértéseket tárt fel több rádiós és televíziós médiaszolgáltató hatósági ellenőrzése során, egyes ügyekben pedig külföldi társhatóságokat is megkeresett.

2024. szeptember 26.

A jegyzők maradnak – közölte Navracsics

A kormány nem tervezi a jegyzők kormányhivatalok alá rendelését, ezzel cáfolva a korábbi sajtóhíreket – jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az önkormányzatok napja alkalmából Gödöllőn megrendezett ünnepi konferencián. A rendezvényen a miniszter hangsúlyozta, hogy fontos a települések közötti regionális együttműködés, és arra kérte a polgármestereket, hogy a határokon túl is gondolkodjanak.