Enyhítés történt másodfokon a polgármester ügyében


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nyíregyházi Törvényszék másodfokú tanácsa 2020. november 18-án 3 év börtönbüntetésre enyhítette a B.R. vádlottal szemben csalás bűntette, csalás bűntettének kísérlete, zsarolás bűntette és 3 rendbeli uzsorabűncselekmény bűntette miatt első fokon kiszabott 3 év 6 hónap börtönbüntetést. Emellett a bíróság 4 évre eltiltotta a vádlottat a közügyek gyakorlásától és vele szemben 455.000 Ft erejéig vagyonelkobzást rendelt el.

Az ítéleti tényállás szerint a férfi 2014-től egy szabolcsi település polgármestereként kihasználta nehéz anyagi körülmények között élő lakosok helyzetét, és több személynek úgy adott pénzt hitelre, hogy havi 50 % kamattal megnövelt összeget kért vissza. Mivel a havi jövedelmüket az adósok teljes egészében ezen hitel visszafizetésére költötték, élelmiszert már csak a vádlott családja érdekeltségébe tartozó boltból tudtak vásárolni hitelre, ami tovább növelte tartozásukat. A vádlott ezzel a sértetteket és családtagjaikat súlyos nélkülözésnek tette ki.

A férfi kihasználta azt is, hogy a helyi lakosság nagyrészt nincs tisztában az ingatlan adásvétel jogi szabályozásával és 2015-ben egy ingatlant úgy kínált eladásra, mintha arra feljogosították volna a ház valódi tulajdonosai. Az ingatlan megvételére jelentkezett egy házaspár, akik megállapodtak vele a ház adásvételéről úgy, hogy a 650.000 Ft-os vételárat havi 50.000 Ft összegekben törlesztik. Ezután a pár beköltözött az ingatlanba, elkezdte a vételár részletekben történő fizetését. Néhány hónap múlva a pár ideiglenesen elköltözött a faluból, ekkor az ingatlan vételárából már 540.000 Ft-ot kifizettek a vádlottnak. Mikor kiköltöztek, a vádlott az ingatlant újból eladta 600.000 Ft-ért egy helyi asszonynak, aki annak megfizetését szintén részletekben vállalta. Mikor a házaspár vissza akart költözni az ingatlanba, a vádlott közölte velük, hogy azt időközben már másnak adta el, aki be is költözött a házba.

2017. február 7-én az esti órákban a vádlott megjelent az asszonynál, akitől korábbi tartozását és az ingatlan adásvételéből származó elmaradt törlesztőrészletek, kamatok kifizetését követelte összesen 105.000 Ft összegben. Az asszony ekkora összeggel nem rendelkezett, azonban a férfi élet és testi épség elleni fenyegetésének hatására, félelmében átadta neki a nála lévő 25.000 Ft-ot.

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletében kiszabott börtönbüntetés enyhítésekor figyelembe vette, hogy a bűncselekmény elkövetése óta hosszabb idő telt el és ez az időmúlás nem róható a vádlott terhére.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2020. szeptember 28.

AB: összhangba kell hozni a polgármester megválasztásának és a tisztség betöltésének szabályait

Az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panasz alapján indult eljárásában hivatalból eljárva megállapította, hogy az Országgyűlés mulasztással előidézett alaptörvény-ellenességet okozott azzal, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény alapján olyan jelölt is választható, aki a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény rendelkezése értelmében a tisztséget megválasztása esetén nem töltheti be. A döntéshez különvéleményt csatoltak Salamon László és Schanda Balázs.
2020. október 2.

107 millió forintot csaltak el, jogerősen elítélték őket

Többéves börtönbüntetéseket szabott ki egy mezőgazdasági támogatások jogosulatlan igénybevételével zajló csalássorozat ügyében a Pécsi Ítélőtábla – közölte a bíróság pénteken. Az ítélet jogerős.