Moratórium jön az Airbnb-lakások regisztrációjában
A kereskedelemről szóló törvényt is módosítaná az Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló salátatörvény.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Azoknak az utasoknak, akiknek joguk van az utazásszervezőjüktől követelni repülőjegyük árának visszatérítését, nincs lehetőségük a légitársaságtól is kártérítést kérni, ez ugyanis indokolatlan, a légitársaság kárára történő túlbiztosításukat eredményezné – közölte döntését az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága szerdán.
Az ügy előzménye, hogy egy holland utazási irodánál magánszemélyek repülőutat foglaltak, amelynek árát az irodának fizették ki. A légi járat működtetéséért felelős társaság az utat törölte. Az utazási irodát időközben fizetésképtelennek nyilvánították, ezért a repülőjegyek árát nem térítette vissza. Az utasok a holland bírósághoz fordultak, amely a járattörlés miatt átalány-kártalanítás megfizetésére kötelezte a légitársaságot, azonban nem foglalt állást a repülőjegyek árának visszatérítésére irányuló kérelmekről.
A holland bíróság arra kívánt választ kapni, hogy az utas kérheti-e a jogaira vonatkozó rendelet alapján a repülőjegy árának az utazásszervező cégnek fizetett visszatérítését a légi fuvarozótól.
Az uniós bíróság ítéletében hangsúlyozta: a szervezett utazásokra vonatkozó irányelv alapján fennáll a visszatérítéshez való jog, azt azonban kizárja, hogy az utas a légi fuvarozótól is követelhesse a repülőjegye árának visszatérítését. Ez az érintett utas indokolatlan, a légi fuvarozó kárára történő túlbiztosítását eredményezné, a légitársaság ebben az esetben ugyanis ki lenne téve annak a kockázatnak, hogy viselnie kellene az utazásszervezőt terhelő felelősséget is.
Hozzátették, ez a megállapítás arra az esetre is vonatkozik, amikor az utazásszervező a repülőjegy árát fizetésképtelensége miatt nem tudja visszatéríteni, és a visszatérítés biztosítékáról sem gondoskodott.
A bíróság arra emlékeztetett, hogy az uniós irányelv szerint az utazásszervezőnek megfelelő biztosítékkal kell rendelkeznie, hogy fizetésképtelenség esetén a befizetett összegeket visszatérítse. Kiemelték: egy nemzeti szabályozás csak akkor alkalmazza helyesen az uniós irányelvben foglalt kötelezettségeket, ha rögzíti, hogy az utazásszervező fizetésképtelensége esetén hatékonyan biztosítja az utasok számára az általuk befizetett teljes összeg visszatérítését. Ennek hiányában az érintett utast mindenképpen megilleti az a lehetőség, hogy az uniós jog megsértésével okozott kár megtérítése érdekében az adott tagállammal szemben keresetet indítson – szögezte le az uniós bíróság.
(MTI)
A kereskedelemről szóló törvényt is módosítaná az Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló salátatörvény.
A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.
A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!