Európai Ügyvédek Napja


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Ügyvédek Tanácsa (CCBE) 2014. december 10-én első alkalommal ünnepli meg az Európai Ügyvédek Napját.


A tagkamarák ezen a napon egységesen olyan rendezvényeket tartanak, olyan oktatási anyagokat publikálnak, melyek a polgárok figyelmét az európai ügyvédségre irányítják, az ügyvéd-ügyfélkapcsolat bizalmi jellegét, az ügyféladatok és az ügyvédség közös értékrendjének védelmét, illetve az ügyvédségnek az igazságszolgáltatásban betöltött lényegi szerepét hangsúlyozzák.

2014-től kezdve minden évben egy kiválasztott téma mentén rendezik meg az Európai Ügyvédek Napját. Ebben az évben a tömeges kormányzati megfigyelési programok negatív vonatkozásai aktuálpolitikai témát fogják a résztvevők megtárgyalni. Már több delegáció is megkezdte a felkészülést: a csehek, dánok, finnek, franciák, lengyelek, szlovákok is bemutatták programtervezetüket.

Magyar részről a program szervezését és lebonyolítását a MÜK CCBE delegáció tagjai és a BÜK Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának tagjai végzik. Az esemény az alábbi két programra épül:

1. Ügyvédi titok, adatvédelem és informatikai kihívások témakörében egy félnapos konferencia kerül megszervezésre a Kamarában neves előadók meghívásával.

2. Jogászi hivatás a képzőművészetben – alkalmi kiállítás nyílik a Kamarában az ügyvédi hivatással, illetve általánosságban az igazságszolgáltatással kapcsolatos, ügyvédek tulajdonában álló képzőművészeti alkotásokból.

Az Európai Ügyvédek Napjának további nemzetközi vonatkozású részletei a CCBE honlapján megismerhetők: www.ccbe.eu/lawyersday

Forrás: BÜK Hírlevél – 310.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.