Görögországban fogták el Bukarest korábbi főpolgármesterét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Athénban vették őrizetbe Sorin Oprescut, Bukarest volt főpolgármesterét, akit pénteken több mint tíz év szabadságvesztésre ítélt jogerősen korrupcióért a bukaresti táblabíróság – közölte kedden a román rendőrség.

A volt szociáldemokrata politikust, aki hét évig állt a román főváros élén, 2015-ben érték tetten 25 ezer euró kenőpénz elfogadása közben. A bíróság több más ügyet összevonva megvesztegetés elfogadásában, pénzmosásban, hivatali visszaélésben és bűnszövetkezet létrehozásában találta bűnösnek, és halmazati büntetésként 10 év 8 hónap börtönbüntetésre ítélte. Mivel az elítéltet nem találták otthonában, és határrendészeti információk szerint két hete elhagyta az országot, pénteken nemzetközi körözést adtak ki ellene.

A rendőrségi közlemény szerint Oprescut a Célkörözési Egységek Európai Hálózata (ENFAST) – egy rendőrökből álló, a nemzetközi szinten keresett bűnözők felkutatására szakosodott európai bűnüldözési hálózat – fogta el.

Az ítélethirdetés elől külföldre menekült volt főpolgármester letartóztatásáról beszámoló Digi24 hírtelevízió publicistája, Claudiu Pandaru emlékeztetett: nem Oprescu az első letöltendő szabadságvesztésre ítélt román híresség, aki Görögországban próbál elrejtőzni az ítéletvégrehajtás elől, azt feltételezve, hogy a görög hatóságok nehezebben egyeznek bele a kiadatásba.

A korrupcióért több mint egy hónapja jogerősen elítélt Elena Udrea volt román turisztikai miniszter is oda próbált eljutni, de ő csak az ítélethirdetés előtt néhány órával hagyta el az országot, és már Bulgáriában letartóztatták, a bolgár igazságszolgáltatás azonban még nem hagyta jóvá kiadatását.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.