Gyorsulnak a hazai anyakönyvezési eljárások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A rendeletmódosítás értelmében 2016. április 1-től kezdődően a hazai anyakönyvezést végző hatóság Budapest Főváros Kormányhivatala.


Amennyiben az anyakönyvi esemény hazai anyakönyvezésére a honosítási és visszahonosítási eljárást lefolytató állampolgársági ügyekben eljáró szerv által megküldött iratok alapján kerül sor, a hazai anyakönyvezést végző hatóság a magyarországi eskü vagy fogadalomtétel helye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal.

A hazai anyakönyvezésre irányuló kérelmet

az anyakönyvvezető az elektronikus rendszerben (EAK) rendszerben haladéktalanul rögzíti és a kérelem benyújtásától számított öt napon belül,
a hivatásos konzuli tisztviselő az EAK rendszerben haladéktalanul rögzíti és azon keresztül (ha az ehhez szükséges infrastruktúra átmenetileg nem áll rendelkezésre, akkor diplomáciai postával),
az állampolgársági ügyekben eljáró szerv az állampolgárság igazolását vagy az állampolgárság megszerzését igazoló bizonyítvány kiállítását követő öt napon belül, honosítottak, visszahonosítottak esetében pedig az eskü- vagy fogadalomtételről szóló jegyzőkönyv beérkezését követő 30 napon belül küldi meg a hazai anyakönyvezést végző hatóságnak, amely a kérelmet rögzíti az EAK rendszerben.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

 
Joganyag: 32/2014. (V. 19.) KIM rendelet az anyakönyvezési feladatok ellátásának részletes szabályairól
Módosítja: 8/2016. (III. 8.) BM rendelet
Megjelent: MK 2016/32. (III. 8.)
Hatályos: 2016. 04. 01.
Megjegyzés: kis terjedelmű módosítás


Kapcsolódó cikkek

2024. november 5.

Európai precedenst teremthet a német bíróság, amely kimondta, hogy nem törvénysértő a képgeneráló mesterséges intelligenciák adatkezelése

Egy német bíróság visszautasította a nagyméretű képi adatkészleteket szolgáltató, nonprofit LAION (Large-scale AI Open Network) elleni szerzői jogok megsértése miatt beadott keresetet. Az adatkészleteket olyan képgeneráló modellek használják, mint a Midjourney, a Stable Diffusion és mások, rajtuk gyakorolnak. A szolgáltató tevékenysége a jogi védelem alatt álló tudományos kutatások kategóriába tartozik – mondta ki a verdikt.

2024. november 5.

Az igazságügyi szakértőkkel kapcsolatos törvényeket módosítottak

A szakértői pálya vonzóbbá tétele a célja az egyes törvényeknek az igazságügyi szakértőkkel és a szakértői bizonyítással összefüggő módosításának. A törvényt 121 igen, 13 nem szavazattal és 31 tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés.