Handó: a bírósági szervezet alappillére a bíró


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bíróságok működésének lényege az ítélkezés, de közben nem szabad megfeledkezni az ügyfelek problémáiról, amelyet a tisztességesen és méltányosan kell kezelnie a bírósági szervezetnek – jelentette ki az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke a Nyíregyházi Törvényszék tavalyi évét értékelő sajtótájékoztatóján szerdán.


Handó Tünde szavai szerint legalább ilyen fontos a bíróság dolgozóinak és vezetőinek képzése, az informatikai rendszerek üzemeltetése és az épületek karbantartása is.

Az országosan 11 ezer embert foglalkoztató, évente másfél millió ügyet kezelő, 120-140 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodó és mintegy 188 épületet fenntartó hatalmas bírósági szervezet alappillére természetesen a bíró és az általa meghozott ítéletek – közölte az OBH vezetője. Szavai szerint az elmúlt időszakban a bírósági vezetők képzése kapott elsődleges szerepet a szervezet feladatai között: 2016-ban 203 járásbírósági elnök és csoportvezető, tavaly a kollégiumvezetők és azok helyetteseik, idén pedig a törvényszéki elnökök és elnökhelyettesek vehettek részt a több modulból álló szakmai képzéseken.

Nyakó Zsuzsanna, a Nyíregyházi Törvényszék elnöke a szervezet tavalyi munkájáról szólva azt mondta, az adatok szerint 76 624 peres és nemperes ügy érkezett a megyei bíróságokra, ez az országos összes érkezés 5,6 százaléka. Ettől valamivel több ügyet, 77 439-et fejeztek be a törvényszéken és az illetékessége alá tartozó helyi és különbíróságokon, a folyamatban lévő ügyek száma pedig 12 378 volt.

Az ügyfeldolgozás szempontjából eredményes volt a 2017-es év, hiszen a bíróság több ügyet fejezett be, mint amennyi érkezett – értékelt a törvényszéki elnök. 

Megjegyezte, a digitalizáció segítségével az első fokon érkezett ügyek közel fele már elektronikusan érkezett a járásbíróságokhoz és a törvényszékekhez. Az időszerűséggel kapcsolatban Nyakó Zsuzsanna elmondta, a járásbíróságokon az ügyek 80 százaléka egy éven belül befejeződik, a Nyírbátori Járásbíróságon például ez az arány több mint 90 százalék. Tavaly jelentősen csökkent a két éven túli ügyek száma (215), a megalapozottsági adatok tekintetében a civilisztikai ügyszakban az ügyek 95 százaléka első fokon jogerőre emelkedik.

[htmlbox BDT]

Balla Lajos, a Debreceni Ítélőtábla elnöke köszöntőjében magas színvonalúnak és szakmailag kiegyensúlyozottnak nevezte a Nyíregyházi Törvényszék munkáját. Elmondta, tavaly 2626 ügy érkezett az ítélőtáblára a törvényszékről és 2671-et fejezett be a táblabíróság. A helybenhagyási arány jó, a hatályon kívül helyezés aránya pedig három százalékos, ami bizonyítja a törvényszék megalapozott munkáját – értékelt Balla Lajos.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.