Handó: jól teljesített a bírósági szervezet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bírósági szervezet igen jól teljesített, amit jól mutat, hogy az elmúlt években mindössze 0,8 százalékkal emelkedett a bírói kar létszáma, miközben 24 százalékkal több ügy érkezett a bíróságokra, és 25 százalékkal több ügyet tudtak lezárni – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke pénteken Kaposváron.


Handó Tünde az új közigazgatási perrendtartás koncepciójáról szóló konferenciasorozat kaposvári állomásán, a tanácskozás megnyitóján gyakorlati és elméleti szakemberek előtt beszélt arról, hogy óriási feladatok állnak a bíróságok előtt, hiszen komoly kodifikációs folyamatok indultak el egyebek mellett a büntetőeljárásban, a polgári és a közigazgatási perrendtartásban.

Külön munkacsoport foglalkozik azzal, hogy az észrevételek, javaslatok eljussanak a jogalkotókhoz, akiknek a munkáját segítik a kaposvárihoz hasonló konferenciák is – mondta az OBH elnöke.

Handó Tünde arról is beszámolt, hogy a magyarországi közigazgatási bíráskodás Európa élvonalába került. Az elkészült 2014-es beszámoló szerint a munkaügyi perek száma 10 százalékkal csökkent, a befejezett ügyeké 5 százalékkal meghaladta a beérkezett ügyek számát. A közigazgatási ügyszakban csökkent a két éven túl tartó, ugyanakkor 12 százalékkal nőtt a 3 hónapon belül befejezett ügyek száma.

Új jogintézmény: a magáncsőd

Rendezvényünkön minden részletet megtudhat

Amiről biztosan szó lesz:
Hogyan készüljünk fel a magáncsőd indulására?
A jogintézmény bevezetésének/átültetésének körülményei 
A magáncsőd jegybanki szempontból történő bemutatása
A hitelezők eljárásbeli szerepe

Előadók: Dr. Szekér Judit, Martonovics Bernadett, Dr. Auer Katalin, Dr. Farkas Anita, Dr. Gyalog Ágnes

További információ és jelentkezés >>

Elmondta, az Európai Bizottság „eredménytáblája” szerint a közigazgatási ügyek intézésében a 28 tagország közül Magyarország számít a negyedik leggyorsabbnak, az ügyhátralékát tekintve pedig az ötödik legjobb a rangsorban.

„Ez mind a jó állam megvalósulását szolgálja. Ezzel a fajta szervezettséggel olyan eredményt tudunk nyújtani, ami példaértékű lehet” – fogalmazott az OBH elnöke.

Handó Tünde kitért arra is: amikor közigazgatásról van szó, az ügyfelek igénye, hogy az legyen olcsó, időszerű és minőségi. Ezt a hármas mércét kell szem előtt tartaniuk a jogalkotónak – tette hozzá.

A Dél-dunántúli Közigazgatási és Munkaügyi Regionális Kollégium által levezetett konferencia neves szakemberek előadásával, az aktuális jogviták ismertetésével, valamint a hivatásrendek résztvevőinek kerekasztal-beszélgetésével folytatódik.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.