Handó: kiválóan teljesített a Szegedi Törvényszék és az Ítélőtábla


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elismerően szólt a Szegedi Törvényszék és a Szegedi Ítélőtábla múlt évi teljesítményéről az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke kedden, a csongrádi megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón.


Handó Tünde elmondta: bár a Szegedi Törvényszék feladata tavaly szeptember közepétől a tömeges bevándorlással kapcsolatos feladatok miatt jelentősen nőtt, mégis képes volt a többivel összevetve „az időszerűséget megőrizni”, a folyamatban lévő ügyek lezárásának arányát pedig sikerült tovább javítani. A járásbíróságokra 29,2 százalékkal több peres ügy érkezett, a befejezett ügyek aránya pedig 21,6 százalékkal jobb volt az országos átlagnál.

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Tárkány-Szűcs Babett, a Szegedi Törvényszék elnöke közölte, az illegális bevándorlás új kihívás elé állította a törvényszéket 2015. szeptember 15-től. A Szegedi Járásbíróság az elmúlt hét hónapban 2504 migráns ügyét bírálta el határzárral kapcsolatos bűncselekmények miatt gyorsított bírósági eljárásban, közülük 2500 ember határzár tiltott átlépésének bűntette, míg négy ember határzár megrongálásának bűntette miatt állt bíróság előtt.

Harangozó Attila, a Szegedi Ítélőtábla elnöke elmondta, tavaly minden szempontból felkészültek a devizahiteles ügyek fogadására, mert az ilyen ügyben érdekeltek száma Csongrád megyében volt a legmagasabb. Hozzátette, az ügybefejezések száma nagy mértékben nőtt: míg 2013-ban alig több mint kétezer, 2015-ben 2814 ügy zárult le az ítélőtáblán. 

Az évértékelőn Handó Tünde bejelentette, hogy hosszú évek elteltével megszépül a Szegedi Törvényszék: 2019-re egy teljes körűen felújított épületben folyhat majd a munka a Tisza-parton.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.