Handó: modern perrendtartás kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hazai ítélkezés olyan hatékony legyen, hogy Európa élmezőnyébe léphessünk – mondta Handó Tünde.


Modern, egységes, átlátható, bürokráciamentes polgári perrendtartásra van szükség – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke pénteken Debrecenben, a témában tartott tudományos konferencián.

Handó Tünde az OBH és a Debreceni Ítélőtábla által szervezett tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte: az egész bírósági kar elkötelezett egy olyan polgári perrendtartás iránt, amely megfelel a 21. század kihívásainak.

„A megújulási folyamatban egymásra odafigyelve, egymás érdekeit megismerve, azokat felszínre hozva kell a döntéseket meghozni” – hangsúlyozta, hozzátéve: a hazai ítélkezés olyan hatékony legyen, hogy Európa élmezőnyébe léphessünk az utolsó harmadból.

A Milyen legyen az új polgári perrendtartás? című konferencia keretében előadások hangzanak el az új perrendtartás koncepciójában egyszerre megjelenő hagyomány és újítás lehetőségeiről, a járásbírósági és a törvényszéki perrend elkülönítéséről, a perrendtartás szabályozási elveiről, a perorvoslatokról, végül ismertetik a Kúria Polgári Kollégiumának véleményét a koncepcióról.

Trócsányi László igazságügyi miniszter március 20-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, az Országgyűlés a jövő évben elfogadhatja az új polgári perrendtartási kódexet. A tárca vezetője akkor hangsúlyozta: az új polgári törvénykönyvet az előző ciklusban elfogadta az Országgyűlés, de a perrendtartás szabályait még egy 1952-es törvény szabályozza. Hozzátette, a kormány már elfogadta a polgári perrendtartás koncepcióját, amely alapján megkezdődhet a kodifikáció, az év végére pedig elkészülhet a normaszöveg is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Az EU helye a nemzetközi MI-irányítás rendszerében

Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete, az AI Act (AIA) 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba és ahogyan az egyes rendelkezései szakaszosan alkalmazhatóvá válnak, úgy formálja át az európai szolgáltatási környezetet.

2024. szeptember 13.

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjai

A GDPR és a DMA kapcsolódási pontjait bemutató iránymutatáson dolgozik az Európai Bizottság és az Európai Adatvédelmi Testület (EDPB).

2024. szeptember 13.

„Az MI olyan, mint egy kalapács”

A mesterséges intelligencia veszélyeiről, konstruktív és etikus használatáról beszélt többek között Rab Árpád jövőkutatót, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöki tanácsadója az Új Médiakultúra Magazinban megjelent interjújában.