Handó: modern perrendtartás kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hazai ítélkezés olyan hatékony legyen, hogy Európa élmezőnyébe léphessünk – mondta Handó Tünde.


Modern, egységes, átlátható, bürokráciamentes polgári perrendtartásra van szükség – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke pénteken Debrecenben, a témában tartott tudományos konferencián.

Handó Tünde az OBH és a Debreceni Ítélőtábla által szervezett tanácskozást megnyitó beszédében kiemelte: az egész bírósági kar elkötelezett egy olyan polgári perrendtartás iránt, amely megfelel a 21. század kihívásainak.

„A megújulási folyamatban egymásra odafigyelve, egymás érdekeit megismerve, azokat felszínre hozva kell a döntéseket meghozni” – hangsúlyozta, hozzátéve: a hazai ítélkezés olyan hatékony legyen, hogy Európa élmezőnyébe léphessünk az utolsó harmadból.

A Milyen legyen az új polgári perrendtartás? című konferencia keretében előadások hangzanak el az új perrendtartás koncepciójában egyszerre megjelenő hagyomány és újítás lehetőségeiről, a járásbírósági és a törvényszéki perrend elkülönítéséről, a perrendtartás szabályozási elveiről, a perorvoslatokról, végül ismertetik a Kúria Polgári Kollégiumának véleményét a koncepcióról.

Trócsányi László igazságügyi miniszter március 20-án a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, az Országgyűlés a jövő évben elfogadhatja az új polgári perrendtartási kódexet. A tárca vezetője akkor hangsúlyozta: az új polgári törvénykönyvet az előző ciklusban elfogadta az Országgyűlés, de a perrendtartás szabályait még egy 1952-es törvény szabályozza. Hozzátette, a kormány már elfogadta a polgári perrendtartás koncepcióját, amely alapján megkezdődhet a kodifikáció, az év végére pedig elkészülhet a normaszöveg is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.