Hatékonyabban érvényesülhet az egyenlő bánásmód követelménye


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alapvető jogok biztosa intézkedéseivel megteremtette a példamutató működés, a szabályos feladatellátás feltételeit, így a társadalom számára az Egyenlő Bánásmód Hatóság feladatait jogutódként átvevő Alapvető Jogok Biztosa Hivatala eredményesebben tudja biztosítani az egyenlő bánásmód követelményét. Az új szervezeti környezetben jelentősen javult a közpénzügyi helyzet, az Egyenlő Bánásmód Hatóság átszervezésére tett intézkedések pedig indokoltak voltak, ezt a korábbi, 2017-2019 közötti időszakra vonatkozó számvevőszéki ellenőrzés során feltárt hiányosságok is igazolják.

Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó Egyenlő Bánásmód Hatóság vagyona a nemzeti vagyon része. Magyarország Alaptörvénye rögzíti, hogy a vagyonnal való gazdálkodás célja a közérdek szolgálata. Előírja továbbá, hogy minden közpénzekkel gazdálkodó szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával. A közpénzeket és a nemzeti vagyont az átláthatóság és a közélet tisztaságának elve szerint kell kezelni.

Az Állami Számvevőszék ellenőrzése megállapította, hogy az Egyenlő Bánásmód Hatóság számviteli politikája, valamint számlarendje 2017 és 2019 között tartalmilag nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. A számlarend kötelező tartalmi elemeinek hiánya a számviteli alapelveknek megfelelő könyvvezetést, beszámolókészítést akadályozta. Az eszköz- és készletgazdálkodás szabályait belső szabályzatban nem rögzítették. Mindezek alapján a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő könyvvezetéshez és beszámoló elkészítéséhez szükséges alapvető szabályozási keretek, a vagyonnal való felelős és szabályszerű gazdálkodás feltételei nem voltak biztosítottak. Mindezen hiányosságok következtében a 2017–2019 közötti időszakban az Egyenlő Bánásmód Hatóság nem biztosította a vagyon szabályszerű nyilvántartása, számbevétele és védelme érdekében szükséges szabályozási kereteket, a szabályszerű könyvvezetés és a vagyongazdálkodás alapvető feltételei nem álltak fenn.

közpénzekkel való gazdálkodás

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a 2017–2018 közötti időszakban a vagyon kimutatását szabályszerűen biztosította, a mérleg tételeit leltárral alátámasztotta. 2019-ben a vagyon védelme és kimutatása nem volt biztosított, mivel a Hatóság a vagyoncsökkenésről a törvényi előírás ellenére nem állított ki számviteli bizonylatot.

A feltárt hiányosságok következtében a nemzeti vagyon értékének megőrzése, a vagyon védelme és a vagyonnal való elszámoltathatóság alaptörvényi követelményeit az Egyenlő Bánásmód Hatóság nem biztosította.

Az Állami Számvevőszék az ellenőrzés során feltárt jogszabálysértő gyakorlat megszüntetése érdekében figyelemfelhívó levéllel fordult az Egyenlő Bánásmód Hatóság jogutódjának vezetője, az alapvető jogok biztosa felé, ezzel lehetőséget nyújtva arra, hogy az ellenőrzött időszakot követően helyreállítsa a szabályszerű működést és gazdálkodást, és erről az Állami Számvevőszék elnökét értesítse.

Mindezek alapján az ellenőrzött időszakot követően az alapvető jogok biztosa intézkedéseket tett a feltárt jogszabálysértő gyakorlat, a szabálytalanságok megszüntetésére. Ennek eredményeként csökkentek a kockázatok a nemzeti vagyon értékének megőrzésére, a vagyon védelmére és a vagyonnal való gazdálkodás elszámoltathatóságára és átláthatóságára vonatkozóan, a közpénzügyi helyzet pedig jelentősen javult.

(ajbh.hu)

(aszhirportal.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.