Milyen esetekben vizsgálhatja az ÁSZ a MÜK gazdálkodását?
Cikkünkből megtudhatja, hogy a MÜK és az ÁSZ között folytatott egyeztetés alapján a kamaráknak mikor kötelességük együttműködni az ÁSZ-szal.
Cikkünkből megtudhatja, hogy a MÜK és az ÁSZ között folytatott egyeztetés alapján a kamaráknak mikor kötelességük együttműködni az ÁSZ-szal.
Legyen ugyanolyan lehetősége egy észak-magyarországi településen élő szakembernek munkahelyet találni, mint annak, aki a közép-dunántúli régióban él. Álmodjon ugyanolyan eséllyel egy diploma megszerzéséről az a fiatal, aki ma a fővárosban tanul, mint az, aki egy dél-alföldi településen jár középiskolába. Az ipari beruházások tervezésénél pedig jelenjen meg a lehetőségek között a dél-dunántúli régió is éppúgy, mint a nyugat-dunántúli területek. Jelenleg is kiemelt, közös cél a hazánk eltérő régiói között kialakult jelentős fejlettségbeli különbségek csökkentése, valamint ezzel párhuzamosan az elmaradott területek felzárkóztatása. Az Állami Számvevőszék elemzése ezen törekvések eredményességét értékeli.
A szerzői jogok védelme nemzetstratégiai érdek, amely elősegíti a gazdasági növekedést és hozzájárul Magyarország versenyképességéhez. Ezért kiemelt közérdek a szerzői jogok védelmét biztosító intézményrendszer, valamint az erre fordított közpénzek ellenőrzése. Az Állami Számvevőszék az ellenőrök ellenőreként értékelte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala közös- és független jogkezelőkkel kapcsolatos feladatellátását és felügyeleti tevékenységét, továbbá első alkalommal értékelte a jogkezelők elszámoltathatóságát és átláthatóságát is. A jogkezelő szervezeteknek törvény által meghatározott feladataik vannak, amelyek ellentételezését a törvény a jogkezelő szervezetek által beszedett bevételekből biztosítja. Ennek okán az elszámoltathatóságuk és átláthatóságuk ellenőrzése a társadalmi közbizalom erősítését, valamint az Országgyűlés tájékoztatását szolgálja. Az ellenőrzés megállapította, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a közös és független jogkezelő szervezetek feletti felügyeleti tevékenységét 2019-2020. években szabályszerűen gyakorolta, azonban a jogkezelő szervezetek nyilvántartásának vezetése, valamint a 2020. évben a felügyeleti díjak elszámolása esetében hiányosságokat tárt fel. Az ellenőrzés a közös és független jogkezelő szervezetek esetében is szabálytalanságot tárt fel a 2019-2020. évekre vonatkozóan - többek között - a működési és pénzügyi-számviteli keretek kialakítása területén. Az ellenőrzés által feltárt jogszabálysértő gyakorlatok mielőbbi megszüntetése érdekében az Állami Számvevőszék figyelemfelhívással fordult az ellenőrzött…
Az elemzés eredménye azt mutatja, hogy összefüggés van az intézmények integritási kontroll szintje és az intézményt irányító szerv típusa között, így arra is rámutatott, hogy a társulás kevésbé eredményesen képes ellátni – jó gazda módjára – az irányító szervi feladatát.
Magyarország Alaptörvénye szerint a közpénzekkel gazdálkodó szervezeteknek a rájuk bízott közpénzekkel és nemzeti vagyonnal az átláthatóság és a közélet tisztaságának elve szerint kell gazdálkodniuk. Az Állami Számvevőszék küldetése a jól irányított állam működésének támogatásához való hozzájárulás, tanácsadó eszközeivel a közpénzek felhasználásának átláthatóbbá és eredményesebbé tétele, éppen ezért segédletet készített a közbeszerzések témakörében. A segédlet célja, hogy a kitöltő szervezetek értékeljék saját működésük szabályosságát, közbeszerzési gyakorlatukat.
Rengeteg sajtómegkeresés és levél érkezett az ÁSZ-hoz a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek ellenőrzésével kapcsolatban. Az alábbiakban minden felmerült kérdésre válaszolt adnak, egyszersmind áttekintik az ellenőrzés teljes folyamatát, beleértve a felkészítő állomásokat is.
Az Állami Számvevőszék április 19-éig fogadja a sajtótermékek tájékoztatóit az országgyűlési választást és népszavazást megelőző kampányidőszakban közzétett politikai hirdetések adatairól.
Az ÁSZ-hoz 70 közérdekű bejelentés és panasz érkezett 2021 második félévében, amelyből 50 ügyet kivizsgáltak, a többit pedig a bejelentő hozzájárulása alapján továbbították az illetékes szerveknek.
Az ÁSZ elemzői arra hívják fel a figyelmet, hogy szükség van a vásárlói tudatosság erősítésére annak érdekében, hogy az interneten történő vásárlások során az emberek felelős, adataik megfelelő védelmét is biztosító döntéseket hozzanak.
Az Állami Számvevőszék a Demokratikus Koalíció, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet Más a Politika (LMP – Magyarország Zöld Pártja), a Magyar Szocialista Párt és a Párbeszéd Magyarországért Párt gazdálkodását ellenőrizte.