Háttér Társaság: új élettársi szabályozás kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Háttér Társaság üdvözli, hogy az alapvető jogok biztosának jelentését követően a Nemzeti Adó- és Vámhivatal korábbi álláspontját felülbírálva a jövőben az azonos nemű bejegyzett élettársak számára is biztosítja a házastársak számára járó adó- és illetékkedvezményeket. A problémakör azonban a most megoldódott kérdésnél tágabb: az élettársakra vonatkozó elavult szabályozás teljes átdolgozásra szorul – írja internetes újságunkhoz eljuttatott közleményében a szervezet.


Az alapvető jogok biztosa még decemberben tette közzé jelentését, amely a Háttér Társaság beadványára reagálva megállapította: súlyos jogbizonytalanságot okoz és sérti az egyenlő bánásmód követelményét, hogy a hatályos jogi szabályozással szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem biztosítja az azonos nemű bejegyzett élettársaknak a házastársaknak járó adó- és járulékkedvezményeket – olvasható a Háttér Társaság közleményében. A NAV tegnap bejelentette: felülbírálja korábbi jogértelmezését, mostantól valamennyi adó- és illetékkedvezmény (így például az öröklési illetékmentesség vagy az első házasok kedvezménye) a bejegyzett élettársaknak is járni fog, a korábban jogellenesen kiszabott adókat és illetékeket pedig kamatostul visszafizetik.

A NAV új jogértelmezése azonban csak a bejegyzett élettársakra vonatkozik. Ez a házassághoz nagyon hasonló  jogintézmény 2009-ben került bevezetésre, és kizárólag az azonos nemű párok számára érhető el, mivel ők házasságot nem köthetnek. A NAV döntése nem érinti viszont a bejegyzés nélkül együtt élő vagy a közjegyzői nyilvántartásba vett azonos vagy különnemű párokat, akik továbbra is a legmagasabb öröklési illetéket kötelesek fizetni.

Egyesületünk  – mint írják – évek óta következetesen képviselt álláspontja szerint az élettársi kapcsolatra vonatkozó szabályozás rendkívül elavult. Egy évtizedeken keresztül élettársi kapcsolatban együtt élő pár túlélő tagja az utcára kerülhet, ha párja nem végrendelkezett a javára, mivel az élettárs nem törvényes örökös. Ha készült is végrendelet, a túlélő élettárs a lakást könnyen elveszítheti, ha a rendkívül magas öröklési illetéket nem tudja megfizetni.

 

Az egyesület szerint jogász szakmai körökben is egyetértés van a téren, hogy az élettársakra vonatkozó elavult szabályozást az érintettek valós élethelyzetéhez kell igazítani, hogy a fenti visszásságok megakadályozhatóak legyenek. Az alapelvvel a kormány is egyetért, hiszen a Parlamentnek 2012-ben benyújtott új Polgári Törvénykönyv tervezetében például szerepelt a 10 évig együttélő élettársak korlátozott törvényes öröklése. A közel két évtizedes előkészítő munka során kidolgozott szakmai javaslatot azonban a KDNP nyomására a kormány végül visszavonta, visszatérve a korábbi, elavult szabályozáshoz.

“A jelenlegi szabályozás senkinek sem jó: bizonytalan helyzetben tartja azt a többszázezer különnemű párt, akik úgy döntenek, házasságkötés nélkül, élettársi kapcsolatban élnek együtt, de azokat az azonos nemű párokat is, akik tartva a következményektől nem mernek bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíteni” – mondta Dombos Tamás, a Háttér Társaság jogi programjának munkatársa. “Egyesületünk ezért olyan komplex reformjavaslatot dolgoz ki és juttat el a kormányzat számára, amely egyaránt javítja az élettársi kapcsolatban élő azonos és különnemű párok jogi helyzetét.”


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.