Hétfőtől figyelmeztető sztrájkba kezdenek a bírák és az ügyészek Horvátországban


Hétfőtől tíznapos figyelmeztető sztrájkba kezdenek a bírák és az ügyészek Horvátországban, miután nem sikerült megállapodásra jutniuk az illetékes minisztériummal a béremelésekről – közölte pénteken a Horvát Bírók Egyesülete (UHS).

Február 2-ig minden első- és másodfokú bírósági eljárást elhalasztanak, kivéve a sürgős eseteket, amelyekben helyrehozhatatlan károk keletkezhetnek – írták közleményükben.

A sztrájkot azután jelentették be, hogy a kormány és az igazságügyi minisztérium részéről nem érkezett új ajánlat a tavaly májusban tett ígéretek teljesítésére.

A horvát bírák tavaly májusban kéthetes figyelmeztető sztrájkot tartottak, amelyhez akkor nem csatlakoztak még az ügyészek. Első lépésként azonnali, nettó 600 eurós fizetésemelést kértek. A második lépésben fizetési fokozatok bevezetését, azaz a szolgálati idő előrehaladtával magasabb bérezést követeltek.

Első követelésük részben teljesült, de a bírói javadalmazás összetevőiről és szabályairól nem született megállapodás. Ivan Malenica igazságügyi miniszter elmondta: jelenleg az állami és közalkalmazotti illetményrendszer reformján dolgoznak, amely most prioritást élvez, ennek befejeztével pedig készek folytatni a tárgyalásokat a bírákkal a bérek rendezéséről.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.