Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Kedvezményeket és egyedi juttatásokat biztosítana a kormány az Országos Bírói Tanács (OBT) nemrég megválasztott vezetőinek a most benyújtott igazságügyi tárgyú törvénymódosító csomagban.
Egy friss javaslattal változtatnának a feltételeken. Ezek az alábbiak:
Az OBT elnöke és elnökhelyettese csak akkor jogosult hivatali ház vagy lakás használatára, ha az ő vagy a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának nincs Budapesten ilyen ingatlana (az örökléssel, ajándékozással szerzett, haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan nem számít).
Az újonnan bevezetett kedvezményt az indokolhatja, hogy az OBT Budapesten működik, miközben a két vezető vidékről érkezett: Szabó Péter elnök a Győri Ítélőtábla bírája, míg Varga Rita elnökhelyettes a Kaposvári Törvényszék tanácselnöke.
Rögzítik azt is, hogy az OBH mennyit költhet – bérleti konstrukcióban – az elnök és elnökhelyettes budapesti lakhatásának biztosítására. Eszerint egyenként a házra vagy lakásra a KSH adatai szerinti előző évi havi bruttó átlagkereset háromszorosának 35 százaléka használható fel.
Ez azt jelenti, hogy mivel tavaly a bruttó átlagkereset 571 200, nettó 379 800 forint volt, ennek a háromszorosa nettó 1,14 millió, amelynek a 35 százaléka pedig 398 ezer forint – ennyiből Budapesten már lehet egy nívós lakást bérelni, házat mondjuk már kevésbé, de persze, attól is függ, mekkora az a ház.
Egyszerre jó és rossz hír, hogy a részletszabályokból kiderül, az ingatlanok rezsijét is az OBH fizeti. Csakhogy a fenti összegből kell kigazdálkodni “a földgáz, villamos energia, ivóvíz, távhő, csatorna- és hulladékkezelési szolgáltatások beszerzésével összefüggő kiadásokat” is.
Ami a másik változást, a munkát érintő könnyítést illeti, a törvényjavaslat szerint az OBT kibővített hatáskörei miatt az elnök és elnökhelyettes feladatai is nőttek, ami “folyamatos feladatellátást igényel”. Emiatt az elnöke és elnökhelyettes “mentesül a tárgyalási kötelezettség alól.
Teljes cikk. Forrás: HVG
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!