Hivatali lakás az OBT elnökének és elnökhelyettesének – módosul az igazságügyi törvény


Kedvezményeket és egyedi juttatásokat biztosítana a kormány az Országos Bírói Tanács (OBT) nemrég megválasztott vezetőinek a most benyújtott igazságügyi tárgyú törvénymódosító csomagban.

Egy friss javaslattal változtatnának a feltételeken. Ezek az alábbiak:

  • Az OBT elnöke és elnökhelyettese juttatásként budapesti lakóház vagy lakás használatára jogosult,
  • Az OBT elnökét és elnökhelyettesét e tisztségéből eredő feladatai ellátása érdekében mentesíteni kell a bírói munka alól.

Az OBT elnöke és elnökhelyettese csak akkor jogosult hivatali ház vagy lakás használatára, ha az ő vagy a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának nincs Budapesten ilyen ingatlana (az örökléssel, ajándékozással szerzett, haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan nem számít).

Az újonnan bevezetett kedvezményt az indokolhatja, hogy az OBT Budapesten működik, miközben a két vezető vidékről érkezett: Szabó Péter elnök a Győri Ítélőtábla bírája, míg Varga Rita elnökhelyettes a Kaposvári Törvényszék tanácselnöke.

Rögzítik azt is, hogy az OBH mennyit költhet – bérleti konstrukcióban – az elnök és elnökhelyettes budapesti lakhatásának biztosítására. Eszerint egyenként a házra vagy lakásra a KSH adatai szerinti előző évi havi bruttó átlagkereset háromszorosának 35 százaléka használható fel.

Ez azt jelenti, hogy mivel tavaly a bruttó átlagkereset 571 200, nettó 379 800 forint volt, ennek a háromszorosa nettó 1,14 millió, amelynek a 35 százaléka pedig 398 ezer forint – ennyiből Budapesten már lehet egy nívós lakást bérelni, házat mondjuk már kevésbé, de persze, attól is függ, mekkora az a ház.

Egyszerre jó és rossz hír, hogy a részletszabályokból kiderül, az ingatlanok rezsijét is az OBH fizeti. Csakhogy a fenti összegből kell kigazdálkodni “a földgáz, villamos energia, ivóvíz, távhő, csatorna- és hulladékkezelési szolgáltatások beszerzésével összefüggő kiadásokat” is.

Ami a másik változást, a munkát érintő könnyítést illeti, a törvényjavaslat szerint az OBT kibővített hatáskörei miatt az elnök és elnökhelyettes feladatai is nőttek, ami “folyamatos feladatellátást igényel”. Emiatt az elnöke és elnökhelyettes “mentesül a tárgyalási kötelezettség alól.

Teljes cikk. Forrás: HVG


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.