Hollandia felelősségre vonja Szíriát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hollandia az ENSZ kínzás elleni egyezményének értelmében hivatkozott Szíria felelősségére az emberi jogok nemzetközi jog szerinti megsértéséért.

Hollandia a nemzetközi jog alapján felelősségre vonja Szíriát az emberi jogok megsértése miatt – jelentette be Stef Blok holland külügyminiszter kormányának honlapján közzétett nyilatkozatában.

Szíriát diplomáciai jegyzékben tájékoztatták a döntésről. A holland kormány szerint bőséges bizonyíték van arra, hogy a Bassár el-Aszad vezette rezsim széles körben megsértette a szíriai polgárok emberi jogait, például azzal, hogy kínzást alkalmazott, és vegyi fegyvereket használt.

Nemzetközi szervezetek évek óta számolnak be arról, hogy a szír kormány nagy számban kínoztat és gyilkoltat meg embereket, több az erőszakos „eltüntetés”, és gyakoriak a mérgező gázzal elkövetett támadások. ” Ez nem maradhat következmények nélkül” – írta a külügyminiszter.

Hollandia az ENSZ kínzás elleni egyezményének értelmében hivatkozott Szíria felelősségére az emberi jogok nemzetközi jog szerinti megsértéséért, továbbá emlékeztette a közel-keleti ország vezetőségét kötelezettségvállalásainak betartására az áldozatoknak járó, teljes körű jóvátétellel kapcsolatban. A holland kormány továbbá arra szólította fel Szíriát, hogy a vitarendezés első szükséges lépéseként kezdje meg a tárgyalásokat. Amennyiben a két állam nem jut egyezségre, Hollandia az ügyet nemzetközi ítélőszék elé terjeszti.

A Szíriai Emberi Jogi Hálózat nevű szervezet év elején közzétett jelentése szerint a szíriai polgárháború 2011-es kirobbanása óta csaknem 1,2 millió embert vettek őrizetbe a hatóságok. Közülük több mint 12 ezer vesztette életét a hatóságok fellépése miatt, 13 ezren ülnek börtönben, és mintegy 16 ezren tűntek el nyomtalanul letartóztatásuk után.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.