Hollandiában az ombudsman vizsgálatot indít a terrorgyanús személyek titkos listájával kapcsolatban


Reinier van Zutphen holland nemzeti ombudsman hétfőn bejelentette, hogy vizsgálatot indít azzal kapcsolatban, hogy az állam milyen módon kezeli a terrorgyanús személyek titkos listáját.

Az ombudsman amiatt fejezte ki aggodalmát, hogy a polgárok gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a nevük szerepel a listán, nem tudják, hogyan kerültek a listára, és azt sem, hová fordulhatnak ezzel kapcsolatos kérdéseikkel. Közölte, hogy egyesek akkor tudják meg, hogy regisztrálták őket, amikor nem engedélyezik belépésüket egy idegen országba, vagy például külföldön őrizetbe veszik őket. Hozzátette: a listán szereplőket hivatalosan „szélsőséges nézetekkel” vagy „terrorista szimpátiával” rendelkezőként tartják nyilván, márpedig ez komoly következményekkel járhat az életvitelükre nézve.

Az ombudsman azt vizsgálja, hogy a kormány megfelelően kezeli-e ezeket az adatokat, ugyanis ha egy személyről szóló információ a külföldi hatóságokkal való adatmegosztás során bekerül más rendszerekbe, még a kormány számára is bonyolult eltávolítani.

Minden érintettnek „állampolgárként feltételeznie kell, hogy a kormány gondosan kezeli az adatait. Különösen akkor, ha az illető maga sincs tisztában azzal, hogy adatait megosztják. A listán szereplő személyeknek is tudniuk kell arról, hogy szerepelnek a nyilvántartásban, és a hatóságoknak intézkedniük kell hiba esetén. Ennek pedig az a feltétele, hogy az érintetteknek tudniuk kell, kihez fordulhatnak segítségért” – hívta fel a figyelmet Reinier van Zutphen.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.