IM-államtitkár: a gyorsabb bírósági munka a cél


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) arra törekszik, hogy az új jogszabályok alkotásával, a régi jogszabályok átalakításával segítse a bíróságok hatékonyabb és gyorsabb munkavégzését – mondta Völner Pál, a tárca nemrég kinevezett parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatorna műsorában szerda reggel.


„Minden területen próbálunk olyan lépéseket tenni, hogy a jogszabályalkotás oldaláról lehetőséget biztosítsunk a bíróságoknak a hatékonyabb és gyorsabb munkavégzésre” – közölte az államtitkár.

Völner Pál elmondta: a tárca a többi között dolgozik az új büntetőeljárási kódexen, valamint a polgári perrendtartás új törvényén. Kitért arra, a polgári perrendtartás új szabályozása például azt tartalmazza, hogy a peres eljárás első szakaszában kötött formában a felek előadhatnák a saját álláspontjukat, majd a második szakaszban gyakorlatilag ehhez az állásponthoz kötötten tárgyalná az ügyet a bíróság. Ezzel remélhetőleg lerövidülne az eljárás – mondta.

Új értesítő szolgáltatás az Ügyvédvilág portálon

Díjmentes értesítő rendszerünk
segítségével gyorsan és egyszerűen tájékozódhat
az Önt érdeklő friss cikkekről

Az államtitkár jelezte: „bele kell nyúlniuk” a szakértői rendszerbe is, mert a szakértői szakvélemények megszületése is „elhúzza a pereket”. Hozzátette: Magyarországon az uniós átlagnál jobb a bírósági, ügyészi szervek eljárásainak ideje, de a céljuk az, hogy ez még jobban lerövidüljön.

Völner Pál szólt arról is, „erős elvárás” a parlamenti államtitkárral szemben, hogy az IM területén is bemutassák, a magyar reformok működnek.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.