Ismét illetékmentes lesz a polgári és közigazgatási bírósági eljárás, ha a bíróság az eljárást megindító beadványt visszautasítja


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Még idén hatályba léphet az a módosítás, mely az OBH elnökének javaslatára 7 év után újra illetékmentessé teszi a keresetlevél visszautasítását.

A Kormány a 2018. október 4-ei ülésén tárgyata meg azt az adótörvényeket módosító javaslatot, amelynek része az OBH elnökének illetéktörvény módosítási javaslata is.
Az OBH elnöke a bírósághoz fordulás jogát elősegítve 2013 óta több ízben – utoljára 2018. augusztus 2-án – előterjesztette az illetékmentesség visszaállítására vonatkozó jogszabály-módosítási javaslatát, és azt mindvégig következetesen képviselte a jogalkotónál. A visszautasítások (korábban elutasítások) ugyanis jellemzően igen kis összegű mérsékelt illetékfizetési kötelezettséget eredményeztek, amelyekhez aránytalanul magas állami adminisztrációs költségek társultak.
A hosszú küzdelem célt ért: a Kormány támogatja a javaslatot. Az új Pp. a keresetlevél és egyéb, eljárást megindító iratokra nézve olyan formai és tartalmi kritériumokat határoz meg, amelyek miatt nagyarányú a visszautasítások száma, ezért az új eljárási szabályok „betanulási” folyamatát hátráltatja a visszautasítást sújtó fizetési kötelezettség, amit a jogalkotást előkészítő minisztériumok is felismertek.

Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.