Ismét megrendezte érvelési-esetmegoldó versenyét a Bibó István Szakkollégium


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén immár harmadik alkalommal rendezte meg jogesetmegoldó versenyét a Bibó István Szakkollégium. A kétfordulós verseny négy döntős csapata a DLA Piper Hungary irodájában prezentálta megoldását a három fős szakmai zsűri előtt.

Az idei „Bibó. Az Eseted” verseny keretében első- és másodéves joghallgatók alkotottak csapatokat, közülük az első forduló megoldásai alapján a legjobb 4 csapat jutott be a DLA Piper Hungary közreműködésével megvalósuló második fordulóba.

A nevezett csapatoknak egy hiányos tényállásból álló jogi esetből kellett kiindulni és az első, online fordulóban olyan érveket felsorakoztatni, amelyek kipótolják a homályos részeket. A második, már személyes fordulóban a meglévő példa egészült ki új információkkal. A jogvita tárgya egy ingatlan adás-vétele volt, valamint felmerültek ingatlanokkal kapcsolatos közigazgatási jogi kérdések is, amelynek feldolgozása során a döntőbe jutott csapatok az aktív kutatómunka mellett teret kaptak a kreatív megoldások bemutatására is, valamint a zsűri kiemelt szempontként értékelte a versenyzők közötti csapatmunka szorosságát is.

A most megalapozásra kerülő jogszabályi háttérhez nagyon jól kapcsolódott a verseny gyakorlatiassága. Az eset megoldása során a már megszerzett tudást kreatív módon hasznosíthattuk, ezáltal tapasztalatot szereztünk és kipróbálhattuk magunkat nemzetközi ügyvédi irodai környezetben” – mondta el Martinez Bernadett, az ELTE elsőéves joghallgatója, a Bibó esetmegoldó verseny győztes csapatának tagja.

Hiánypótló gyakorlati tapasztalat

A joghallgatók már tanulmányuk elején is folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, ahol gyakorlati tudásra, az egyetemen tanultak hasznosítására van lehetőségük. Ezek a versenyek lehetővé teszik, hogy képet kapjanak egy életszerű jogeset megoldásáról, ezáltal a kötelező órákon felül többlethez jussanak.

A szakmai kiválóság jegyében követjük a jogászképzés aktuális trendjeit, figyelünk a kibontakozó tehetségekre. Ezért is vagyunk büszkék arra, hogy Talent Pool programunk keretében az idei évben támogatásunk mellett házigazdái is lehettünk a Bibó István Szakkollégium esetmegoldó versenyének. A jövőben célunk, hogy ez az együttműködés még szorosabb legyen, segítve a diákok felkészültségét a jogi pályára” – emelte ki Papp Gábor, a DLA Piper Hungary szakmai fejlesztési vezetője.

„Fontosnak tartjuk, hogy diákként már a tanulmányaink elején belelássunk egy jogeset megoldásába, illetve egy nemzetközi ügyvédi iroda működésébe. A karrierépítésben felbecsülhetetlen értékű a kötelező egyetemi feladatokon felül mutatott elkötelezettség; a szakmai versenyeken és különböző diákszervezetekben való részvétel a legbiztosabb belépő a munkaerő-piacra” – mondta el Kenéz Kende, a Bibó István Szakkollégium szakmai stábvezetője, a verseny egyik szervezője.

A DÖNTŐ DÍJAZOTTJAI:

Első helyezett csapat tagjai: Martinez Bernadett, Nagymihály Janka, Polónyi Orsolya

Második helyezett csapat tagjai: Nagy András Zsigmond, Király Hunor István, Vízi Dominik

Harmadik helyezett csapat tagjai: Duljánszki Áron Tamás, Lichy Johanna, Ster Petra Anna

(Forrás: DLA Piper Hungary sajtóanyaga)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.