Jogi eljárást indít a korábban Twitter néven ismert X ellen az Európai Bizottság az álhírek miatt


Az Európai Bizottság előzetes vizsgálata alapján valószínűsíthető, hogy az X gyakorlata a Digitális Szolgáltatásokról szóló uniós direktívába (DSA) ütközik.

A vizsgálat a Hamász-Izrael háború körül terjedő álhírek miatt indult. A DSA alapján az X-nek hatékony szűrőrendszereket kellene fenntartania azért, hogy ne terjedjenek rajta álhírek, megfelelő átláthatósággal kellene működnie, és monitoroznia kellene a saját szűrésének a hatékonyságát.

A Bizottság gyanúja az, hogy Elon Musk közösségi oldala legalább nyolc ponton sérti a DSA rendelkezéseit. Az eljárás a tagállamokkal szemben indított kötelezettségszegési eljáráshoz hasonló. Ez az első eset, hogy a DSA alapján a Bizottság eljár egy globális multicéggel szemben.

A tavaly novemberben hatályba lépett DSA előírja, hogy a nagy online platformok és keresőmotorok fokozottan lépjenek fel az illegális tartalmakkal és a közbiztonságot fenyegető veszélyekkel szemben. Arra is felszólítja ezeket a szolgáltatásokat, hogy védekezzenek a manipulatív technikák ellen.

Az EU vizsgálata elsősorban arra fog összpontosítani, hogy az X hogyan kezeli az illegális tartalmak terjedését a joghatóságán belül, és mennyire hatékonyak az információmanipuláció ellen bevezetett intézkedések.

Míg az összes platform azonnal válaszolt, és ismertette a dezinformáció elleni fellépéseit, csak az X kapott hivatalos információkérést a DSA alapján. Musk vitatta Breton vádjait a dezinformációval kapcsolatban.

A DSA új szabályokat ír elő a tartalom moderálására, a felhasználói adatvédelemre és az átláthatóságra vonatkozóan. A szabálysértést elkövető vállalatok globális forgalmuk akár 6%-áig terjedő bírságra is számíthatnak.

A multimilliárdos cégtulajdonos Elon Musk korábban már felvetette annak a lehetőségét, hogy esetleg blokkolja az X-et az Európai Unióban, ugyanis nem tetszett neki, hogy ennyi szabálynak kell megfelelnie a digitális szolgáltatásokról szóló törvény elfogadása óta.

Forrás: https://hu.euronews.com/


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.

2024. május 17.

A mesterséges intelligencia jelenlegi állása és jövőbeli hatásai

Az AI Index világszerte elismert mint az egyik legmegbízhatóbb és legtekintélyesebb forrás, amelyet a mesterséges intelligencia fejlesztésének nyomon követésére alapítottak – a Stanfordi Egyetem Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézete (HAI) gondozásában 2024. április 15-én megjelent hetedik jelentése a 2023-as adatok és trendek alapján.

2024. május 16.

Az Európai Unió Bírósága rést ütött az adóeljárási szabályainkon

Az Európai Unió Bírósága által 2024. május 16-án meghozott döntés (C-746/22) szerint ellentétes az Unió jogával az a magyar szabály, amely nem engedi meg a külföldi adózóknak az áfa-visszatérítési eljárásokban, hogy irataikat akár a másodfokú (fellebbezési) eljárásban is beadhassák. Ez ugyanakkor nem csupán a külföldiek áfa-visszatérítésére lehet hatással, de bármely olyan áfa-ügyben is felhasználható, ahol az adóhatóság megtagadta a fellebbezés során benyújtott tények, bizonyítékok értékelését. Az ügy legfontosabb tanulságait a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértőivel szedtük össze.